10 lat Krynickiego Klubu Snowboardu
Treść
Kierunek - świat
Jubileusz 10-lecia istnienia Krynickiego Klubu Snowboardu świętowali w Krynicy w Gościńcu Galicyjskim jego sympatycy i działacze. Była okazja do wręczenie wyróżnień najlepszym zawodnikom: Emilii Ptaszek, Joannie Zając, Monice Sądelskiej, Ewie Jabłońskiej, Piotrowi Gryźle, Wojciechowi Wojtyle i Marcinowi Kordekowi.
Podziękowania złożono także wszystkim zasłużonym dla klubu. Najmocniej w jego rozwój zaangażowali się burmistrz Emil Bodziony, prezes Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej Jerzy Janczy, szef klubu Leszek Kordek i Antoni Żarski, Włodzimierz Gryzło, Dyrektor Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Zbigniew Czepelak oraz Agata i Ryszard Tabaszewscy - właściciele wyciągów narciarskich Krynica Słotwiny.
- Nasz klub powstał na fali powoływania do życia UKS ów - opowiada Tomasz Wojtyła z Krynicy. - Na początku był to UKS Olimpus, który zajmował się głównie popularyzowaniem snowboardu poprzez treningi i organizację pierwszych zawodów szkolnych. Przełomem w działalności klubu było ukończenie przez Piotra Biernata, współzałożyciela i prezesa klubu, w grudniu 1999 roku pierwszego w Polsce kursu instruktorów snowboardu oraz pozyskanie od Polskiego Związku Snowboardu wysokiej klasy sprzętu, a było to dziesięć kompletów desek, wiązań i butów snowboardowych. Kryniccy zawodnicy zdobyli pierwsze punkty w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Snowboardzie "Karpacz 2000". Wiodącą dyscypliną uprawianą w Klubie stał się snowboard.
W 2002 roku klub zajął pierwsze miejsce w juniorach młodszych i trzecie w juniorach podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Snowboardzie "Małopolska 2002". Indywidualnie dwa złote medale wywalczyła Emilia Ptaszek, a brązowy medal zdobył Marcin Kordek.
Rok później nastąpiła reorganizacja klubu. Zmieniono nazwę na Krynicki Klub Snowboardu, a prezesem został Leszek Kordek. W tym samym roku po raz pierwszy podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Snowboardzie "Karpacz 2003" rozegrano konkurencję olimpijską half pipe, w której Krynicki Klub Snowboardu zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej i nie dał sobie odebrać tytułu do dziś. W sezonie 2006 na cztery złote medale w tej konkurencji trzy zdobyli kryniccy snowboardziści - Emilia Ptaszek, Joanna Zając i Wojciech Wojtyła.
Kolejne lata to sukcesy i walka o najwyższe trofea.
- Łącznie w finałach Mistrzostw Polski seniorów, juniorów i juniorów młodszych oraz w zawodach międzynarodowych zdobyliśmy 50 medali, w tym 22 złote, 11 srebrnych i 17 brązowych - dodaje prezes klubu Piotr Biernat. - Największe sukcesy w historii klubu odniosła Emilia Ptaszek, zajmując w 2003 roku trzecie miejsce w half pipe na 6 Trofeo Topolino Snowboard (są to największe światowe zawody snowboardowe dla dzieci), oraz Joanna Zając, która przed rokiem wywalczyła złoty i brązowy medal w Międzynarodowych Mistrzostwach Hiszpanii. Zdobyła także tytuł mistrza Polski w half pipe. Na ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych "Małopolska 2007", która odbywała się w Krynicy na Słotwinach, na cztery możliwe do zdobycia w snowboardzie medale, trzy złote i jeden srebrny zdobył Piotr Gryzło, a trzy złote wywalczyła Emilia Ptaszek. Pozwoliło to łącznie z medalami zdobytymi przez Joannę Zając i Monikę Sądelską zająć Klubowi pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. W klasyfikacji ogólnopolskiej krynicki klub na 124 zajął bardzo wysoką, 15 pozycję.
Od dwóch lat na Słotwinach powstaje snowpark. Dzięki pomocy wielu ludzi, w tym burmistrza, Róży Stec oraz Jerzego Janczego z Krakowa, udało się zakupić specjalną przystawkę do ratraka oraz wybudowano pełnowymiarową rynnę do half pipu. W budowanym snowparku w sezonie 2007 oprócz finałów OOM "Małopolska 2007", odbywały się również inne zawody snowboardowe. Największymi, o światowym rozdźwięku - dzięki połączeniu ich z promocją Fiat Freestyle Teamu - były zawody w Big Air Quiksilver Samsung Snow Revolution. Nowo powstający obiekt ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Pozwoli na organizację w Krynicy Zdroju zawodów rangi światowej, szkolenie zawodników kadr narodowych oraz podniesie atrakcyjność sportowo turystyczną naszego regionu. Dokończenie inwestycji dalszych prac i nakładów finansowych. Będzie to jedno z najważniejszych zadań stojących w najbliższych latach przed Krynickim Klubem Snowboardu.
(JEC), "Dziennik Polski" 2007-05-30
Autor: ea