Przejdź do treści
Przejdź do stopki

30 lat minęło

Treść

Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Nowym Sączu w minionym tygodniu obchodzili jubileusz 30-lecia działalności placówki. Uroczystość została połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Poradnia realizuje zadania z zakresu pomocy indywidualnej i grupowej. Psycholodzy i pedagodzy pomagają uczniom, którzy mają trudności w nauce, problemy emocjonalne i adaptacyjne, trudności z wyborem dalszego kierunku kształcenia. Poradnia prowadzi m. in. zajęcia terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i zaburzeniami koncentracji uwagi. Organizowane są również warsztaty dla nauczycieli oraz rodziców.

Obecnie w placówce pracuje 13 pracowników.

- Nasza działalność zmierza obecnie w kierunku pomocy wychowawczej oraz terapii - mówi dyrektor Małgorzata Świerczek. - Od trzech lat z powodzeniem realizujemy szereg programów autorskich w zakresie psychologii i pedagogiki. Takim przedsięwzięciem jest między innymi "Szkoła dla rodziców". Co roku zgłasza się do nas coraz więcej dzieci, które potrzebują pomocy. W ubiegłym roku do samej diagnozy przyjęliśmy ich ponad 1200.

Dzień Edukacji Narodowej i jubileusz 30-lecia były okazją nie tylko do przypomnienia historii poradnictwa na Sądecczyźnie, prezentacji placówki, ale również do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się pedagogom i pracownikom administracji.

- W naszej placówce cały czas rozwijają się formy pracy - mówi Maria Bednarek, psycholog działu poradnictwa zawodowego. - Z diagnozy przechodzimy w formy terapeutyczne. Pracuję z młodzieżą, która w III klasie gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej staje przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. Moim zadaniem jest więc rozpoznanie ich predyspozycji. Bardzo wielu młodych ludzi korzysta z tego typu zajęć i warsztatów aktywizujących.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 obejmuje swoim zasięgiem 11 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 6 szkół ponadgimnazjalnych oraz gminy Łososina Dolna i Nawojowa. Od 2001 roku zajmuje się także diagnozą i orzecznictwem dzieci z autyzmem.

Klaudia Gargula-Ciuła

"Dziennik Polski" 2005-10-19

Autor: ab