Przejdź do treści
Przejdź do stopki

A u nas w czerwcu maj

Treść

STARY SĄCZ. XXVIII Festiwal Muzyki Dawnej

W kościele św. Trójcy w klasztorze klarysek został zainaugurowany XXVIII Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, który trwaĺ bździe do niedzieli 2 lipca. W poniedziałkowy wieczór wystąpili arty?ci z czeskiego kwartetu "Ritornello" i krakowski gitarzysta Adam Zalas.

Wprowadzenie do obu koncertów dała Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta, która na klasztornym dziedzińcu zagrała kilka popularnych melodii. Później jej czterej trębacze hymnem "Omnia beneficia" obwieścili wszystkim początek spotkania z muzyką dawną. To już taka tradycja, kontynuowana od pierwszego festiwalu, który przy wsparciu działaczy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza i władz gminy zorganizował w roku 1975 Stanisław Gałoński, dyrektor "Capelli Cracoviensis". Po nim ten zwyczaj podtrzymywał Marcin Bornus-Szczyciński, a dalej obecny szef imprezy - Stanisław Welanyk.

Oficjalnego otwarcia XXVIII edycji dokonał burmistrz Marian Cycoń, który przypomniał o historycznych związkach miasta ze św. Kingą, klasztorem i muzyką. Zaprosił też wszystkich zebranych na jubileusz 750-lecia, który będzie obchodzony w roku 2007. Wśród gości dostrzegliśmy znanego fotografika Adama Bujaka, który przygotowuje zdjęcia do kolejnego albumu poświęconego tej miejscowości.

Pierwszy sponsorowany przez powiat nowosądecki koncert pt. "Majales czyli Maj i las" należał do Kwartetu "Ritornello" z Czech. Zespół już wcześniej gościł na festiwalu, a jego kierownik Michael Pospišil to stały bywalec tej imprezy. Oprócz niego wystąpili też: Beata Pecháčková, Vlado Pecháček i TomᚠNajbrt. Artyści zaprezentowali powitanie lata w czeskich kancjonałach kościelnych, od średniowiecza do rokoka. Grali na niezwykłych instrumentach, znakomicie śpiewali, imitowali głosy ptaków. Z ich popisów biła niezwykła radość życia i tworzenia. Tym entuzjazmem z ochotą dzielili się z widzami.

Adam Zalas jeszcze w Starym Sączu nie występował. Przed swoim recitalem powiedział "Dziennikowi Polskiemu", że jest zauroczony miejscem, klasztorem, świątynią, niezwykłymi uliczkami i krajobrazem regionu. Krakowianin uczył się gry na gitarze u Czesława Droździewicza, Wandy Dubińskiej i Janusza Sochackiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej, laureatem wielu konkursów. Po ukończeniu studiów doskonalił swoje umiejętności u znanych mistrzów za granicą. Od wielu lat prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Występował w niemal wszystkich krajach Europy. Jest też związany z sądecką Państwową Szkołą Muzyczną Nowym Sączu. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju. Podczas poniedziałkowego koncertu artysta wykonał kilka pieśni staroangielskich, kompozycje m. in. Sora, Weissa, Domeniconiego, Giulianiego i Sanza.

Piotr Gryźlak

"Dziennik Polski" 2006-06-28

Autor: ab