Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Antynarkotykowa kampania

Treść

Sądecczyzna i sąsiednie powiaty włączyły się w Ogólnopolską Kampanię Antynarkotykową "Bliżej siebie - dalej od narkotyków". Wczoraj zainaugurowano ją w południowej Polce.

O działaniach, które będą podejmowane w jej ramach oraz zjawisku narkomanii rozmawiano w Biurze Pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego do spraw Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Nowym Sączu. Kampania jest adresowana do rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Potrwa do października.

- Małopolska włączyła się w nią po raz drugi - podkreśla Marta Mordarska, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. - Przystępują do niej samorządy miast i gmin, różnego rodzaju instytucje pomocowe, w tym działające na rzecz dziecka i rodziny, jak również organizacje społeczne oraz media. Organizatorem kampanii jest Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W Małopolsce patronat honorowy nad akcją sprawują marszałek województwa małopolskiego, przewodniczący Sejmiku Małopolskiego i wojewoda małopolski.

Chęć uczestnictwa w kampanii wyraziło m. in. dziewięć gmin w regionie, m. in. Łabowa, Krynica, Nawojowa, Mszana Dolna, Ropa, Bobowa, Chełmiec, a także Powiatowe Ośrodki Terapii Uzależnień i Współuzależnień z całego regionu, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, szkoły. Wszyscy zainteresowani otrzymają materiały i poradniki dla rodziców. W ramach tej kampanii będą organizowane imprezy edukacyjne, szkolenia, konferencje, seminaria, warsztaty dla rodziców oraz bardziej specjalistyczne dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, pedagogów i psychologów.

- Będziemy propagować wiedzę, jak ważne jest przeciwdziałanie narkomanii - dodaje Marta Mordarska. - Ma ono jednak w tej kampanii specyficzny wymiar. Ta akcja kładzie nacisk na więzi rodzinne, na pogłębianie i wzmocnienie ich między rodzicami, a dziećmi. Pomocne w tym będą na pewno imprezy kulturalne, happeningi, festyny, czyli imprezy, na które można przyjść całą rodziną. Jednym z celów tej kampanii jest również zwrócenie uwagi dorosłych na ryzyko związane z używaniem narkotyków przez dzieci oraz podniesienie poziomu wiedzy rodziców o substancjach uzależniających.

Z danych małopolskich wynika, że narkotyki są obecne zarówno w małych miejscowościach, jak i większych aglomeracjach. Szacuje się, że kilkanaście procent młodych ludzi w Małopolsce ma kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

(MIGA)

"Dziennik Polski" 2006-05-15

Autor: ab