Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bez umowy z Nowym Targiem

Treść

Zakopiańscy radni przegłosowali wczoraj zmiany w dwóch uchwałach dotyczących Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. Prezes Geotermii przekonał ich, że podpisanie umowy na sprzedaż ciepła z Nowym Targiem nie wpłynie na zwiększenie rentowności spółki.

W zeszłym roku prezes PEC Geotermia Podhalańska SA. Wiktor Łukaszczyk przedstawił program naprawczo-ratunkowy. Zaproponował w nim, że jeżeli gminy, na terenie których przebiega geotermalny wodociąg (Zakopane, Biały Dunajec i Poronin) zrezygnują z podatku od nieruchomości w latach 2006-2011 (w sumie ok. 21 mln zł), zostanie on zamieniony na akcje spółki. Gminy zgodziły się na to pod dwoma warunkami. Pierwszy to dofinansowanie przedsiębiorstwa przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska kwotą 86 mln zł, która pozwoli spółce spłacić zobowiązania w Banku Światowym oraz z Pkao SA. Gminy chciały także gwarancji, że spółka zwiększy sprzedaż ciepła o 120 gigadżuli rozbudowując sieć geotermalną w Nowym Targu. Obecnie sprzedaż ciepła utrzymuje się na poziomie 250 GJ na rok.

O ile pierwszy warunek został spełniony, to z drugim umowa sprzedaży ciepła do Nowego Targu nie została podpisana. Prezes Geotermii argumentuje, że jej zawarcie byłoby możliwe dopiero po uzyskaniu źródła finansowania dla tej inwestycji. W takim wypadku spółka nie byłaby w stanie zaciągnąć kredytu na nowe inwestycje. Na posiedzeniu komisji ekonomiki Wiktor Łukaszczyk przekonywał radnych, że podpisanie takiej umowy nie będzie miało wpływu na zwiększenie rentowności spółki, a planowane zwiększenie dostawy ciepła o 120 GJ można osiągnąć bez udziału stolicy Podhala. Radni dali się przekonać i na środowej sesji wprowadzili zmiany do uchwał dotyczących corocznego wnoszenia wkładu pieniężnego w latach 2005-11 do Spółki PEC Geotermia Podhalańska S.A. oraz objęcia jej akcji. (KOV)

"Dziennik Polski" 2005-10-14

Autor: ab