Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezrobotni nie chcą ryzykować

Treść

Zamieszanie na rynku

NOWY SĄCZ.Nowosądecki pośredniak intensywnie poszukuje chętnych do udziału w programie gwarantującym uzyskanie bezzwrotnej dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Mimo, że można wiele zyskać, zainteresowanie projektem jest niewielkie.

Dotąd zgłosiło się zaledwie 18 bezrobotnych spełniających kryteria (powinni być zarejestrowani w pośredniaku do dwóch lat, nie mogą przekraczać 25. roku życia). Tymczasem urząd dysponuje jeszcze środkami, które wystarczą dla co najmniej dziesięciu kolejnych osób. Mogą one liczyć m. in. na bezzwrotną dotację w wysokości 12 tys. zł oraz szkolenie dotyczące uruchomienia biznesu. Jakby tego było mało, od 25 sierpnia wchodzi w życie przepis gwarantujący bezrobotnym, którzy uruchomili działalność, odprowadzanie do ZUS znacznie niższych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne (255 zamiast 700 zł). Mogą korzystać z tego prawa przez dwa lata.

- Zainteresowanie programem jest małe prawdopodobnie dlatego, że bezrobotni po prostu obawiają się podejmowania ryzyka - mówi Teresa Połomska, zastępca dyrektora ds. rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Sączu. - Wielu z nich nie czuje się przygotowanych do prowadzenia własnego biznesu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że siła nabywcza na lokalnym rynku jest mała. Ludziom brakuje pieniędzy, więc trudno się tutaj prowadzi interesy.

Z drugiej strony 12 tys. zł to niewiele. Z taką kwotą trudno startować do ostrej rywalizacji o klientów, choć szefowie pośredniaka przekonują, że na początek drobnej działalności pieniędzy wystarczy.

- Zresztą zgłaszają się do nas przede wszystkim bezrobotni, którzy zamierzają uruchomić niewielki bieznes - dodaje Teresa Połomska. - Najczęściej chodzi o drobny handel, działalność reklamową, uruchomienie zakładu fryzjerskiego, czy kosmetycznego.

Dodajmy, że bezrobotni nie muszą oddawać pieniędzy, jeśli będą prowadzić działalność przez rok. W przypadku zamknięcia jej przed tym terminem, dotację trzeba będzie zwrócić. Program dofinansowywany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. (SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-08-19

Autor: ab