Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bolesne wspomnienia

Treść

W Galerii "Dawna Synagoga" w Nowym Sączu otwarto wystawę "Sybiracy". Jest to pierwsza tak duża ekspozycja, prezentująca losy Polaków, wywiezionych na "nieludzką ziemię".

Podczas środowego wieczoru garstka osób, które spędziły najwcześniejsze lata życia z dala od rodzinnego kraju bardzo przeżywała tamte, ciężkie dni oglądając zgromadzone na wystawie materiały i pamiątki. Znalazły się na niej dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, zbiory z Izby Pamięci Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, jak również bezcenne osobiste rzeczy Sybiraków. Można też na niej prześledzić losy wywózek Polaków na Sybir od XVIII.

Mamy nadzieję, że edukacyjna i poznawcza część wystawy dotrze nie tylko do młodego pokolenia, które ma szanse zapoznawać się z tą historią, mówi Maria Marcinowska, kustosz wystawy z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Dla mojego pokolenia jest to również nowy temat, bo w programach szkolnych w ogóle go nie było.

Kazimierz Korczyński, prezes sądeckiego Związku Sybiraków wyraził nadzieję, że otwarta ekspozycja pozwoli przyszłym pokoleniom poznać dzieje wywózek Polaków.

Wierzę, że tego typu wystawy oraz spotkania służą "wywabianiu białych plam", powiedział Kazimierz Korczyński. Na wystawie prezentowane są zdjęcia, oryginalne dokumenty, książki o Sybirakach. Tych eksponatów jest bardzo mało, bo Sybiracy, wywożeni w roku 1940 i również po drugiej wojnie światowej mieli niewiele czasu , aby się spakować. Zabierali głównie żywność i odzież.

Na wystawie można oglądać plansze z danymi o liczbie wywiezionych Polaków na "nieludzką ziemię".

(MIGA), "Dziennik Polski" 2006.10.06

> warto wiedzieć

Na "nieludzkiej ziemi" znalazło się 1,7 mln Polaków. Przynajmniej co trzecia osoba pozostała tam na zawsze. W Polsce żyje obecnie ponad 40 tys. Sybiraków. Są to w przeważającej mierze ludzie, którzy zostali tam wywiezieni, jako małe dzieci. W Nowym Sączu oraz powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim żyje 93 Sybiraków. Ekspozycję przygotowali: Muzeum Okręgowe, Związek Sybiraków, Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

Autor: ea