Bronią dobrej muzyki
Treść
Od piątkowego wieczoru gra nowe internetowe RadioNovum, założone przez grupę młodych ludzi w Nowym Sączu.
Ośmioosobowa ekipa założycieli prowadzących to ludzie urodzeni po 1985 roku. Pochodzą głównie z Podhala, dwoje z nich to sądeczanie, uczą się w sądeckich liceach i w Zespole Szkół Elektryczno - Mechanicznych, lub studiują. Łączy ich pasja muzyczna i fascynacja radiem. A że niełatwo dziś o ambitny repertuar w popularnych rozgłośniach radiowych, postanowili lansować ją na antenie własnego radia. Ich hasło brzmi: "Bronimy DOBREJ muzyki". Grają różne odmiany rocka, regge. Wszystko to na stronie internetowej: www.radionovum.pl.
- Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy dosyć mają wszędobylskiej pop kultury. Już ponad rok temu powstało forum. radionovum. pl (wcześniej działające pod domeną novumforum. glt. pl), zrzeszało ono ludzi "alternatywnych" z okolic Nowego Targu. Właśnie wśród użytkowników tego forum powstała idea stworzenia radia. Sam uczę się w Nowym Sączu, gdzie poznałem Kasię Białoń, wspólnymi siłami stworzyliśmy coś, co można nazwać radiem. Sprawa była na tyle ciężka, że nikt z nas nie dysponował wystarczającymi środkami finansowymi, a nawet jeśli, to i tak wystarczyłoby to na miesiąc, nie więcej - mówi Bartłomiej Kopeć. Dlatego młodzi radiowcy ciągle poszukują sponsora, który zapewniłby im pokrycie kosztów licencji. Na razie finansowo pomógł im właściciel jednej z sądeckich kawiarni, który uwierzył w młodych entuzjastów.
Podobne radia powstają w całej Polsce, ostatnio chęcią stworzenia własnej stacji zapałali didżeje z Nowej Huty. Jak działa radio? Nadawanie muzyki odbywa się w domu prezentera, który w danym momencie prowadzi audycję. Sygnał kodowany jest w jego komputerze do odpowiedniej jakości i wysyłany do serwera. - Na naszej stronie "radionovum. pl" jest button PLAY, którego kliknięcie powoduje ściągnięcie playlisty na dysk twardy odbiorcy. Otwarcie tego pliku powoduje połączenie z serwerem, który przydziela odbiorcy sygnał. Jednocześnie może nas słuchać 35 osób, wykupienie każdego dostępu ma swoją cenę, stąd te ograniczenia - mówi współtwórca radia.
Kto chciałby pomóc młodym i ambitnym didżejom, może skontaktować się z nimi poprzez stronę internetową. Telefon kontaktowy 510-178-218.
(MONK)
"Dziennik Polski" 2005-10-29
Autor: ab