By pamięć nie dała się zgładzić
Treść
NOWY SĄCZ. Taki tytuł nosił program poetycki, nawiązujący do lat okupacji, który zaprezentowali uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu.
Młodzież przygotowała go pod okiem Marii Fidzińskiej, opiekującej się szkolną świetlicą. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli sądeckich środowisk kombatanckich: Adolfa Cecura, żołnierza 1 Pułku Strzelców Padhalańskich Armii Krajowej, Jana Mazaneca, żołnierza mjr. Juliana Zubka "Tatara", legendarnego dowódcy 1 PSP AK oraz płk. Józefa Magierę.
Tytułowe przedstawienie było hołdem dla poległych w walce, jak i pomordowanych przez niemieckiego oraz sowieckiego okupanta w latach II wojny światowej. Uczniowie recytowali wiersze m. in.: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Władysława Broniewskiego. Józef Magiera dziękując dyrekcji szkoły za zaproszenie, a nauczycielom i młodzieży za przygotowanie programu zaznaczył, że "samochodówka" jest jedną z nielicznych szkół w regionie, posiadającą tak bogatą kolekcję zbiorów i pamiątek wojennych. Są one pieczołowicie przechowywane w Szkolnej Izbie Pamięci Narodowej, której opiekunem jest Andrzej Góra.
- To wspaniałe zaplecze dydaktyczne, jakim jest Izba Pamięci, pozwala przeżywać historię przez dotyk i obraz, a nie tylko suche podręcznikowe fakty - podkreślił płk Józef Magiera - Zajęcia w niej prowadzone stają się żywą lekcją współczesnego patriotyzmu.
Podczas spotkania pokoleń nie mogło zabraknąć okupacyjnych wspomnień, którymi dzielili się zaproszeni kombatanci.
(MIGA)
"Dziennik Polski" 2005-05-10
Autor: ab