Przejdź do treści
Przejdź do stopki

By pamięć nie dała się zgładzić

Treść

NOWY SĄCZ. Taki tytuł nosił program poetycki, nawiązujący do lat okupacji, który zaprezentowali uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu.

Młodzież przygotowała go pod okiem Marii Fidzińskiej, opiekującej się szkolną świetlicą. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli sądeckich środowisk kombatanckich: Adolfa Cecura, żołnierza 1 Pułku Strzelców Padhalańskich Armii Krajowej, Jana Mazaneca, żołnierza mjr. Juliana Zubka "Tatara", legendarnego dowódcy 1 PSP AK oraz płk. Józefa Magierę.

Tytułowe przedstawienie było hołdem dla poległych w walce, jak i pomordowanych przez niemieckiego oraz sowieckiego okupanta w latach II wojny światowej. Uczniowie recytowali wiersze m. in.: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Władysława Broniewskiego. Józef Magiera dziękując dyrekcji szkoły za zaproszenie, a nauczycielom i młodzieży za przygotowanie programu zaznaczył, że "samochodówka" jest jedną z nielicznych szkół w regionie, posiadającą tak bogatą kolekcję zbiorów i pamiątek wojennych. Są one pieczołowicie przechowywane w Szkolnej Izbie Pamięci Narodowej, której opiekunem jest Andrzej Góra.

- To wspaniałe zaplecze dydaktyczne, jakim jest Izba Pamięci, pozwala przeżywać historię przez dotyk i obraz, a nie tylko suche podręcznikowe fakty - podkreślił płk Józef Magiera - Zajęcia w niej prowadzone stają się żywą lekcją współczesnego patriotyzmu.

Podczas spotkania pokoleń nie mogło zabraknąć okupacyjnych wspomnień, którymi dzielili się zaproszeni kombatanci.

(MIGA)

"Dziennik Polski" 2005-05-10

Autor: ab