Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cena bez towaru

Treść

Trybunał w Strasburgu rozpatrzy skargę mieszkańców na pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego

KRYNICA-MUSZYNA. W trybie najszybszym, jaki będzie możliwy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy skargę Komitetu Społecznego Mieszkańców Krynicy i Muszyny na niemożność odbioru niektórych stacji publicznej telewizji i radia przy jednoczesnym nakazie płatności abonamentu. Starania o poprawę jakości odbioru, lub zwolnienie z opłat, czynione są w Polsce bezskutecznie przez komitet od pięciu lat. Skarga ma numer 8220/05 i ma komentarz: przeciwko Polsce.

- Od roku 2000 mieszkańcy Krynicy i Muszyny prowadzą korespondencję z operatorem sieci naziemnych nadajników TP oraz TVP, publicznym radiem i ogólnopolskimi stacjami komercyjnymi - komentuje skargę do Strasburga stojący na czele komitetu Andrzej Sowa, równocześnie związany ze strukturami związku "Solidarność" w Krynicy. - W dalszym ciągu odbiór w ramach jednakowych opłat wszystkich programów mamy ograniczony. Każe nam się płacić za coś, czego albo nie mamy wcale, albo bardzo złej jakości. Tak jest na terenie dużej części Krynicy i Muszyny. Po zbadaniu zgodności opłat z ustawą zasadniczą Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował zasadności tych opłat. Zmieniona została jedynie procedura stawek nie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a przez parlament. W dalszym ciągu obowiązują opłaty za posiadanie odbiornika, niezależnie od tego, ile i jakie programy się odbiera. Jest to dla nas ogromnie krzywdzące i nie ma precedensu na rynku usług. Nie pozostało nam nic innego, jak skierować skargę na abonament radiowo-telewizyjny za domniemany odbiór programów do Strasburga.

W odpowiedzi na skargę, na ręce Andrzeja Sowy nadeszło pismo informujące, że "Trybunał zajmie się powyższą sprawą najszybciej jak to będzie możliwe. Podstawą rozpoznania skargi będą dokumenty i informacje przedłożone przez pana".

Szef komitetu dysponuje grubą teczką papierów, które stanowią historię starań mieszkańców o poprawę jakości emisji nadawanych programów, bądź ich poszerzenie w stopniu, w jakim dostępne są w innych miejscach w kraju.

(WCH)

"Dziennik Polski" 2005-06-13

Informacja z serwisu www.muszyna.iap.pl

Autor: ab