Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chrystus powszedni jak chleb

Treść

NOWY SĄCZ. Tysiące wiernych wzięło udział w największej na Sądecczyżnie procesji Bożego Ciała, któr? poprowadził ks. prałat Waldemar Durda, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Jak co roku uroczystości rozpoczęła msza odprawiona w sądeckiej bazylice. Po godzinie 10 ruszyła procesja do czterech ołtarzy ustawionych wokół rynku.

Przy ostatnim ołtarzu ks. prałat Waldemar Durda wygłosił kazanie poświęcone sakramentowi Eucharystii.

- Jakże dziwną postać przyjął Chrystus, stał się dla nas chlebem. Chciał być blisko każdego z nas, najbliżej, jak to jest możliwe. Chciał być nie tylko Emanuelem - Bogiem z nami, ale Bogiem w nas. Chciał być, na co dzień, jak pokarm. Chciał być potrzebny, jak powszedni chleb. Wraz z krwioobiegiem przenikać każdą naszą komórkę. Taką obecność i bliskość mógł wymyślić tylko Bóg i to Bóg, który ukochał człowieka miłością ponad miarę - tak rozpoczął homilię.

W tym roku po raz pierwszy czwarty ołtarz, przy którym tradycyjnie celebrans wygłasza kazanie, ustawiono pod ratuszem, obok pomnika Jana Pawła II.

- W naszej procesji eucharystycznej zatrzymaliśmy się przy pomniku wielkiego czciciela Chrystusa Eucharystycznego, umiłowanego Ojca św. Jana Pawła II. To on ustanowił Rok Eucharystyczny, który był wezwaniem do pełnego uczestnictwa we mszy św. oraz do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To on napisał słynną encyklikę "Ecclesia de Eucharistia" (O Eucharystii w życiu Kościoła) oraz list apostolski "Mane nobiscum Domine" (Zostań z nami Panie), aby pogłębić naszą duchowość eucharystyczną - zwrócił uwagę prałat. Ks. Waldemar Durda przypomniał w swej homilii, że to właśnie Jan Paweł II przeniósł do Rzymu tradycję organizowania procesji Bożego Ciała.

Na zakończenie homilii modlił się słowami:

- Zginam dziś kolana tu na sądeckim rynku przed najznamienitszym Gościem, który nawiedza nasze miasto, rodziny i domy. Zginam dziś kolana i wołam: spójrz na to miasto i na jego mieszkańców, na urzędy, zakłady pracy, szkoły i wyższe uczelnie. Spójrz na ludzi chorych, słabych, bezrobotnych, samotnych i zagubionych. Spójrz, Panie, na wszystkie dziedziny naszego życia i obejmij je okiem swej zbawczej miłości.

(MONK) > warto wiedzieć

Święto Bożego Ciała ma wielowiekową tradycję. Do Kościoła Powszechnego wprowadził je w XIII wieku papież Urban IV. Jego zarządzenia potwierdzili papież Klemens V i Jan XXII.

żródło: "Dziennik Polski" 2006-06-16

Autor: mj