Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czego od pralki wymaga senior? Poznaj funkcje, które docenią starsze osoby!

Treść

Aby pralka działała ekonomicznie i zapewniała optymalny komfort podczas wykonywania obowiązków domowych, powinna być dopasowana do potrzeb domowników. Co w sytuacji, gdy są nimi seniorzy? Oto trzy aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę, kupując pralkę dla starszej osoby.

Prosta, intuicyjna obsługa

Tym, co senior doceni najbardziej w nowej pralce, będzie prosty i czytelny interfejs wyposażony w duży wyświetlacz. Dlaczego? Wiele starszych osób boryka się z problemami z wzrokiem. W związku z tym odczytywanie małych cyfr na niewielkim ekranie może stwarzać dla nich trudność – a szukanie okularów przed każdym włączeniem urządzenia jest mało wygodne. Przy wyborze pralki, zwróć koniecznie uwagę na wielkość panelu sterowania i danych, które się na nim wyświetlają. Upewnij się, że cyfry są na tyle duże, by były widoczne nawet bez okularów.

Istotne są również same podpisy poszczególnych programów i dodatkowych funkcji, które powinny być po pierwsze łatwe do zrozumienia, a po drugie zapisane dużą czcionką, którą łatwo odczytać. Tak jest chociażby w przypadku pralki Electrolux PerfectCare 900, w której tradycyjne określenia słowne uzupełniono minimalistycznymi i łatwymi do zinterpretowania ikonami. To ogromne ułatwienie dla seniorów, którzy nie zawsze rozumieją, co kryje się pod fachowymi, angielskimi nazwami.

Ekonomiczne użytkowanie

Wybierając pralkę, zastanów się, jakich programów senior będzie używać na co dzień. Dlaczego? Najpewniej na co dzień będzie wykorzystywać jedynie podstawowe programy. Te bardziej skomplikowane – jak chociażby pranie odzieży outdoorowej czy rzeczy sportowych – mogą się natomiast okazać zbędne. W tym przypadku kupowanie bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia jest po prostu nieopłacalne, gdyż starsza osoba i tak nie będzie używać połowy tych funkcji, a im ich więcej, tym wyższa cena sprzętu.

Aspekt ekonomiczny jest też istotny w kontekście kosztów eksploatacyjnych generowanych przez urządzenie. Weź pod uwagę to, że starsze osoby zwykle nie nazbierają takiej sterty ubrań do prania jak standardowa rodzina z dziećmi, zatem pewnie często będą wstawiać urządzenie z na wpół wypełnionym bębnem. Przydatna może się tu okazać automatyka prania, która dobierze parametry pracy urządzenia i pobór mediów do wagi konkretnego wsadu, obniżając rachunki. Tak działa chociażby pralka Electrolux PerfectCare 600 wyposażona w system Fuzzy Logic, który pobiera tylko tyle prądu i wody, ile potrzeba do skutecznego doprania rzeczy. Senior z pewnością ucieszy się z tak ekonomicznie pracującego urządzenia!

Wygodne użytkowanie urządzenia

Pralka dla seniora powinna zapewniać mu optymalny komfort podczas obsługi. Na co zwrócić uwagę, aby spełnić ten warunek? Przede wszystkim na jej umiejscowienie i odpowiednią wysokość bębna. Powinieneś mieć na uwadze to, że starszym osobom często doskwierają problemy z kręgosłupem, a tym samym wykonywanie pracy w pozycji pochylonej może być dla nich niekomfortowe.

Co możesz z tym zrobić? Zadbaj o to, aby urządzenie stało na lekkim podwyższeniu, dzięki czemu będzie można je łatwo załadować i rozładować. Uważaj jednak na to, by nie przesadzić. Jeśli pralka będzie za wysoko, problematyczne może się z kolei okazać dozowanie detergentów do szuflady.

Pamiętaj o tym, by unikać generalizowania i wybór pralki skonsultować koniecznie z samym zainteresowanym, czyli z seniorem. Choć wiele starszych osób unika nowoczesnych technologii i czuje się niepewnie w ich otoczeniu, są też takie, które doskonale sobie radzą z ich obsługą. Jeśli Twój rodzic czy dziadek lubi technologiczne nowinki, z pewnością ucieszy się z możliwości obsługi pralki przy użyciu smartfona czy też wyszukiwania dodatkowych informacji w aplikacji mobilnej.

Autor: Silesian