Czy Korea produkuje najlepsze kremy przeciwsłoneczne? Wszystko o koreańskich SPF-ach

Treść
Jakie SPF-y są najlepsze? Odpowiadając na tytułowe pytanie – Koreańczycy produkują jedne z najbardziej docenianych na rynku kremów z filtrem do twarzy. Najlepsze kremy SPF są dopasowane do Twojej skóry, nie zatykają porów i nie tylko chronią przed słońcem, ale odpowiadają na inne potrzeby cery. Podpowiadamy, jak wybrać krem 50 SPF i jak go stosować poprawnie, aby chronić skórę przed fotostarzeniem, przebarwieniami i innymi następstwami ekspozycji na słońce. [sponsorowane]
Czym różnią się koreańskie kremy przeciwsłoneczne od europejskich?
Filtr przeciwsłoneczny to kluczowy produkt w koreańskiej pielęgnacji. Sun Protection Factor – w skrócie SPF – jest składnikiem wielu koreańskich kremów do twarzy, kremów BB i kosmetyków kolorowych. Starannie skomponowany krem z filtrem do twarzy nie tylko zapobiega przedwczesnemu starzeniu się cery, ale również groźnym nowotworom skóry. Krem SPF to ostatni element koreańskiego rytuału pielęgnacji i najprawdopodobniej ten najważniejszy. Nie tylko Azjaci rekomendują stosowanie filtrów – również europejscy i amerykańscy specjaliści zalecają całoroczne stosowanie kremów z filtrem przeciw UV.
Najlepszy krem z filtrem do twarzy jest:
lekki, niebielący i łatwo wchłaniający się,
dopasowany do potrzeb Twojej skóry,
niezapychający porów,
nadający się pod makijaż.
Właśnie tak można opisać kremy 50 SPF produkowane w Korei, więc nic dziwnego, że uchodzą za najlepsze. Są bowiem od lat stosowane codziennie przez Koreańczyków i Koreanki – Azjaci to pionierzy w segmencie „SPF”. Choć tego typu produkty nie przynoszą tak spektakularnych i błyskawicznych efektów jak kremy na zmarszczki czy trądzik, to regularnie używane pomagają utrzymać dobry wygląd skóry i minimalizują jej uszkodzenia. Są niczym długofalowa inwestycja w młody i piękny wygląd. W Seulu chronienie się przed słońcem to absolutna podstawa pielęgnacji. Koreanki stosują SPF nie tylko w słoneczne dni, ale również w pochmurne i to nawet wtedy, gdy siedzą w budynku – promieniowanie UVA przenika bowiem przez chmury i szyby.
Jakie SPF-y są najlepsze?
UV oznacza promieniowanie ultrafioletowe. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje – UVA ma długi zakres fal i przenika głęboko w skórę. Jest nie tylko czynnikiem rakotwórczym, ale też powoduje zmarszczki, ponieważ niszczy włókna kolagenowe i elastynę. UVB jest główną przyczyną nowotworów skóry. Najlepsze SPF mają więc ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
Kremy z filtrem mogą zawierać filtry mineralne (fizyczne) lub chemiczne, które minimalizują wpływ słońca na skórę, choć żadne z nich nie blokują ich całkowicie. Filtry mineralne tworzą fizyczną warstwę, która chroni skórę niczym tarcza. Przykładem może być dwutlenek tytanu lub tlenek cynku – dwa klasyczne filtry mineralne. Dawniej kojarzyły się z ciężkimi i trudno wchłaniającymi się formulacjami, jednak dziś postęp technologiczny pozwala otrzymywać lekkie kremy 50 SPF, które są nietłuste, szybko się wchłaniają i nie zapychają porów.
Możesz też wypróbować koreańskie SPF-y z filtrami chemicznymi, które są zazwyczaj dużo lżejsze niż mineralne. Większość z nich również znakomicie nawilża, koryguje niedoskonałości, łagodzi podrażnienia itd.
Jak często nakładać krem z filtrem?
SPF 15 pochłania od 93 do 95% promieniowania UVB, SPF 30 – 97%, a SPF 50 – 98%. Dostępne są również SPF 50+ – tak oznaczane są wszystkie produkty z filtrem wyższym niż 50. Im wyższy faktor, tym wyższa ochrona, ale warto pamiętać, że nawet najlepszy krem do twarzy z filtrem nie ochroni Cię przed słońcem w 100%.
Krem z filtrem należy stosować co 2–3 godziny, jeśli jesteś narażony na ekspozycję słoneczną. Jeśli siedzisz w budynku blisko okien, nawet w pochmurny dzień, wciąż może docierać do Ciebie spora dawka szkodliwego dla skóry promieniowania.
Warto też wiedzieć, co oznacza PA+ w kremach do twarzy z filtrem. Jest to dodatkowy wskaźnik stosowany w azjatyckich kosmetykach. PA+ oznacza niską ochronę przed UV, a PA++++ bardzo wysoką.
W jakiej kolejności nakładać SPF?
Schemat kolejności aplikacji jest następujący:
lekkie serum lub krem na dzień,
krem SPF,
makijaż,
ale w praktyce bywa to bardziej skomplikowane. Bo czy pod każdy SPF trzeba nakładać krem? Jeśli krem do twarzy z filtrem SPF działa też nawilżająco i pielęgnująco, nie musisz już stosować dodatkowych produktów. Jeśli stosujesz „czysty” filtr, nanieś najpierw na buzię serum lub krem z witaminą C, kwasem hialuronowym, niacynamidem, aloesem, wąkrotką azjatycką lub innym składnikiem. Następnie zastosuj SPF i na to nałóż makijaż.
Jak stosować SPF? Ważne zasady
Wybierz krem z filtrem o szerokim spektrum (chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB).
W zależności od potrzeb stosuj koreańskie SPF 30, SPF 50 lub SPF 50+ dla większej ochrony.
Krem SPF należy stosować codziennie, niezależnie od pogody – promieniowanie UV działa także w pochmurne dni i zimą.
Nakładaj krem z filtrem po wszystkich produktach pielęgnacyjnych, takich jak serum i kremy nawilżające, ale przed makijażem.
Wybierz krem odpowiedni dla danego typu cery (np. matujący dla tłustej, nawilżający dla suchej, hipoalergiczny dla wrażliwej).
Po jakim czasie od nałożenia SPF nakładać krem? Poczekaj, aż się wchłonie – wiele zależy od produktu. W przypadku jednych kosmetyków wystarczy 10 minut, w przypadku innych 20.
Ile nakładać produktu na twarz? Ilość kremu, która znajduje się na łyżeczce od herbaty, powinna wystarczyć na pokrycie całej twarzy i szyi.
Starannie pokryj wszystkie obszary twarzy, w tym trudno dostępne miejsca, jak uszy, wargi, okolice oczu (powieki), szyję i linię włosów.
Krem z filtrem należy nakładać ponownie co 2–3 godziny, zwłaszcza po spoceniu się, kąpieli lub wytarciu twarzy.
Regularnie sprawdzaj datę ważności kosmetyku – filtry tracą skuteczność po upływie terminu ważności, ale też we wskazanym czasie po otwarciu słoiczka.
Pamiętaj również o stosowaniu filtrów po każdym zabiegu złuszczania i użyciu produktów z retinolem i kwasami AHA/BHA. Koreańskie SPF-y to najlepsza inwestycja w zatrzymanie młodego wyglądu skóry do późnych lat!
Autor: orionmedia.pl