Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy warto zdecydować się na balkon w nowym domu?

Treść

Balkon, to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń w domu.

Jest to rozwiązanie używane w przypadku projektów domów piętrowych, zastępując tym samym taras. Także mieszkańcy budynków wielorodzinnych, niezwykle cenią sobie to rozwiązanie. Może on służyć jako strefa relaksu, wystarczy odpowiednio go zaaranżować a picie porannej kawy w lecie czy czytanie ulubionej książki nabierze nowego, przyjemniejszego znaczenia. Niezwykle często, ludzie decyduję się na budowę przynajmniej dwóch balkonów. Jeden z nich, jak już wspomnieliśmy ma służyć za miejsce wypoczynkowe, natomiast drugi - może przyjąć funkcję suszarni czy jako zastępcze miejsce do przechowywania drobiazgów.

Co to jest właściwie balkon?

Jak mówi definicja, balkon jest to element konstrukcji, wystający poza lico budynku. Nie jest on oczywiście koniecznym elementem wyposażenia domu, jednak w większość przypadków choć jeden znajduje się w planach budowlanych.

Często, zdarza się, iż budowa balkonu wiąże się z odpowiednim pozwoleniem, dlatego też niezwykle ważne jest aby dopilnować wszystkich formalności.  Sama budowa to nie tylko formalności, ale i odpowiednio opracowane konstrukcje czy użyte materiały. Decydując się na taki element, nie warto oszczędzać zarówno na projekcie jak i materiałach - koszty późniejszych awarii mogą być zdecydowanie wyższe i bardziej uciążliwe, aniżeli dopłacenie do dobrze wykonanej pracy początkowej.

Zalety i wady balkonów - czy warto zdecydować się na balkon w domu?

Przede wszystkim, jak już wcześniej wspominaliśmy - balkon to świetne miejsce do odpoczynku. Szczególnie jest to cenne, kiedy nie mamy w posiadaniu dość dużego podwórka, na którym zmieściłyby się meble wypoczynkowe. Kolejną zaleta jest także funkcja przechowująca balkonu, może to być rozwiązanie jednorazowe jak i stałe. Już nikogo nie dziwi widok rowerów, szaf czy innych rupieci znajdujących się na balkonach. Warto także pamiętać, iż jest to wspaniałe rozwiązanie jeśli mamy do czynienia z dość ciemnym pomieszczeniem. Duże, przestronne okna balkonowe wpuszczą do pokoju zdecydowanie więcej światła, a także sprawią, iż optycznie się ono powiększy.

A co z wadami takiej konstrukcji? To przede wszystkim wysoka kosztowność na poziomie projektu czy budowania jak i późniejsze, możliwe koszty związane z utratą ciepła. Jeśli chodzi o projekt, z pewnością wraz ze wzrostem ilości balkonów czy innych, skomplikowanych elementów - cena projektu proporcjonalnie będzie rosła. Podobnie jest w przypadku już samego budowania domu, zbrojenie, wyprofilowanie i zaizolowanie płyty to kolejne, niemałe koszty. Podczas dalszego użytkowania przestrzeni, także będą one nieodłącznym elementem. To nie tylko koszty zabezpieczenia okien przed uciekaniem ciepłego powietrza, ale także dbanie o całość konstrukcji, aby służyła nam jak najdłużej.

Jak i czym wykończyć balkon w nowym domu?

Balkon można wykończyć na wiele sposobów, w zależności od tego, jakie ma być jego dalsze przeznaczenie, bądź w jakim stylu zachowany jest budynek. Co ważne, niezależnie od materiału, jaki wybierzemy - musimy pamiętać aby byłby on całkowicie odporny na zmiany temperatury, działanie wody czy promieniowanie słoneczne.

Najczęściej, do wykończenia posadzki używa się płytek, drewna, a także po prostu betonu. Wszystkie z wymienionych materiałów świetnie sprawdzą się na balkonie, jednak należy pamiętać o użyciu specjalnych materiałów, zabezpieczających tworzywo.

W przypadku płytek będzie to zaprawa mrozoodporna, chroni ona przed działaniem zbyt niskiej temperatury. Dobrze zainwestować także w zabezpieczenie samych fug, przed wnikaniem w nie wody - do tego sprawdzą się np. fugi chemoutwardzalne.

Natomiast, i dla fanów drewnianej posadzki znajdzie się odpowiednie rozwiązanie na balkon. Należy jedynie pamiętać, aby co około pół roku stosować odpowiedni impregnat do drewna. Co ważne - konieczne jest, aby deski drewniane znajdowały się na nieco niższym poziomie, aniżeli podłoga wewnątrz budynku.

Kolejnym, jakże istotnym elementem wykończenia balkonu jest jego balustrada. To ona będzie szczególnie widoczna, zarówno dla mieszkańców domu jak i przechodniów z ulicy. Obecnie, coraz modniejsze stają się balustrady szklane - oddają one jeszcze więcej światła do pomieszczenia, aniżeli konstrukcje betonowe. Jednak, rozwiązanie to nie sprawdzi się z pewnością u osób ceniących sobie prywatność a tym samym nieprzepadających za ciągłym zasłanianiem rolet czy zasłon. Wiele osób decyduje się także na balustrady drewniane, aluminiowe czy stalowe. Obecnie, wchodzą na rynek także coraz to nowsze rozwiązania z ocynkowanej stali - dla miłośników nietypowego designu i nowoczesności.

Autor: Silesian