Przejdź do treści
Przejdź do stopki

czy wiesz, że...

Treść

Wyraz "kolęda"

pierwotnie oznaczał radosną pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania znajomych gospodarzy w noc przesilenia zimowego (u Słowian zwanym Godowym Sweitem). Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV i XVI wieku i są to często przekłady albo parafrazy utworów czeskich i łacińskich. Za jedne z najstarszych kolęd uważa się pieśni "Zdrów bądź królu anielski" i śpiewaną po dziś dzień "Anioł pasterzom mówił".

Najbardziej znaną kolędą

na świecie jest "Cicha noc", powstała w Austrii. Została przetłumaczona na 300 języków, a zna ją 3,5 miliarda ludzi zamieszkujących kulę ziemską.

Bożonarodzeniowa choinka

narodziła się w XII wieku w Alzacji, a dokładniej w Selestat. W 1521 roku wydano tam edykt miejski upoważniający leśników do rozdzielania pozwoleń na ścinanie drzewek, którymi dekorowano domy w okresie świąt. Jest to pierwsza wzmianka o bożonarodzeniowej choince. Jednak dopiero od XVII wieku zaczęto przystrajać drzewka łupinkami orzechów zalanymi oliwą oraz małymi świeczkami przyczepionymi do gałęzi.

Wieczerza wigilijna

to uczta o charakterze religijnym. Samo słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie, które poprzedzało najważniejsze święta wywodzące się ze Starego Testamentu.

Nazwa "opłatek"

pochodzi od łacińskiego słowa oblatum (dar ofiarny) i oznacza rodzaj przaśnego chleba pieczonego w formie bardzo cienkich płatków. Łamanie się opłatkiem jest wyłącznie polskim zwyczajem, a jego korzenie sięgają czasów pierwszego chrześcijaństwa.

Jednym z najstarszych zwyczajów

bożonarodzeniowych są jasełka, zwane także herodami. Obyczaj tych przedstawień, raz z udziałem lalek, raz w wykonaniu żywych aktorów, rozpowszechnił się w XIII wieku dzięki franciszkanom.

(SK)

"Dziennik Polski" 2005-12-22

Autor: ab