Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czym ogrzewasz dom? Mieszkańcy Nowego Sącza mają obowiązek zgłaszania źródeł ciepła

Treść

Mieszkańcy Nowego Sącza, ale nie tylko, bo dotyczy to całej Polski, są zobowiązani do poinformowania administracji państwowej o tym, z jakiego źródła ciepła i jakiego paliwa używają w swoich nieruchomościach. Skąd taka konieczność? Dlaczego władza jest zainteresowana takimi danymi i jakie grożą sankcję za ich niepodanie? Ten temat poruszamy w poniższym artykule.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – Twój dom musi się w niej znaleźć

Rządzący chcą wiedzieć o nas coraz więcej. Informacje, których żądają jako obowiązkowe, w 2021 r. poszerzyły się o wiedzę na temat źródeł ogrzewania stosowanych w nieruchomościach położonych na terenie całego kraju, również w Nowym Sączu. Wszyscy zarządcy i administratorzy są zobligowani do przekazania administracji państwowej danych dotyczących tego, za pomocą jakich urządzeń i jakimi paliwami ogrzewają budynki. W tym celu powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która zaczęła funkcjonować od końca czerwca 2021 r.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd przepisami, zarządcy i administratorzy nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji „o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw”. Uchylenie się od niego grozi grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. Dotyczy on ok. 5 mln budynków, bo właśnie tyle znajduje się w całej Polsce. Dlaczego w ogóle powołano do życia CEEB? Władze argumentują to koniecznością zebrania informacji, na których podstawie możliwe będzie przygotowanie odpowiednich programów dofinansowań i innego rodzaju wsparcia dla osób przeprowadzających prace termomodernizacyjne. Rząd zamierza bowiem spożytkować właśnie na ten cel niebagatelną kwotę ok. 100 mld zł, dlatego argumentuje, że CEEB pozwoli mu się dobrze przygotować do inwestycji.

Poza informacjami na temat wykorzystywanego źródła ciepła i paliwa w CEEB znajdują się także inne dane. Dotyczą one m.in. dotychczas przyznanych dla danego budynku dofinansowań, zasiłków na ogrzewanie czy dodatków mieszkaniowych. Zebrana w bazie wiedza ma służyć do identyfikowania problemów z ubóstwem energetycznym i skutecznego kierowania pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej konieczna. W CEEB brakuje natomiast informacji na temat ubezpieczenia budynku, jednak zdecydowanie należy o nim pamiętać. Osobom zamierzającym wykupić ubezpieczenie nieruchomości ranking aktualnych polis będzie bardzo pomocy.

Jak złożyć deklarację o źródle ciepła

Gdzie i w jaki sposób złożyć omawianą deklarację? Istnieją dwie drogi dostarczenia informacji: papierowa lub elektroniczna. Jeśli zamierzasz osobiście złożyć stosowny dokument, udaj się do Urzędu Miasta na Rynku, gdzie otrzymasz odpowiedni druk lub wcześniej go wydrukuj z Internetu i zanieś już wypełniony. Szybszą metodą jest wysłanie deklaracji online, na stronie CEEB znajdującej się w rządowej domenie internetowej. W tym celu trzeba się zalogować do systemu, korzystając z Profilu Zaufanego lub e-dowodu.

Po zalogowaniu się do CEEB należy w sekcji Budynki dodać adres domu lub mieszkania, po czym stworzyć dla niego nową deklarację. Następnie pojawi się rozwijana lista, na której spośród dostępnych opcji wskazuje się stosowane w budynku źródła ciepła i określa, czy są używane do podgrzewania wody, ogrzewania, czy obu tych czynności jednocześnie. Na końcu użytkownik podaje swoje dane osobowe, po czym można wysłać deklarację. Cała procedura jej składania online jest szybka, łatwa i poradzi sobie z nią każdy. Po więcej aktualnych, interesujących informacji z rynku mieszkaniowego zapraszamy do sekcji blogowej w serwisie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Autor: Silesian