Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dobra umowa kupna sprzedaży samochodu - jak ją przygotować?

Treść

Mówi się, że posiadacz samochodu jest z niego zadowolony dwa razy – podczas zakupu i podczas sprzedaży. Niezależnie po jakiej stronie barykady jesteś, do pełni tego „szczęścia” konieczna jest umowa kupna sprzedaży samochodu. Jak ją przygotować, by była dobra, rzetelna i nie nosiła później ze sobą żadnych problemów?

Dlaczego dobra umowa kupna sprzedaży samochodu jest tak ważna? Otóż to nie tylko dokument potwierdzający zbycie lub zakup pojazdu. To również wartościowa informacja o pojeździe dla urzędów. Jeżeli bowiem później chcesz auto wyrejestrować lub zarejestrować, to wydział komunikacji w jednostce gminy lub miasta będzie potrzebował odpowiednio skonstruowanego dokumentu własności, którym będzie właśnie umowa.

W przypadku, gdy druk będzie nieprawidłowy, możesz mieć kłopoty z potwierdzeniem nabycia lub zbycia pojazdu. Z tego względu warto do kwestii tej podejść sumiennie. Jeżeli obawiasz się przygotować umowę własnoręcznie, możesz skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie. Wiele informacji o umowach kupna sprzedaży znajdziesz między innymi na stronie autoumowa.pl/download/.

Co powinna zawierać w sobie odpowiednia umowa?

Dobra umowa kupna sprzedaży samochodu to przede wszystkim czytelny druk. Nie spisuj jej na kolanie i ręcznie. Przygotuj się przed zbyciem lub nabyciem pojazdu. W druku wpisz pola dla dwóch właścicieli pojazdu, bo może mieć on np. współwłaściciela. Jeżeli z kolei tworzysz umowę jako sprzedający, to miej świadomość, że Twoje auto może nabyć dwóch nowych kierowców – tu też zrób rubryki.

Pamiętaj, że w umowie muszą być dane identyfikacyjne sprzedającego i kupującego oraz dane identyfikacyjne pojazdu. Tylko dobrze podane informacje będą uznane przez wydziały komunikacji czy urzędy skarbowe. Dane spisuj z dowodu rejestracyjnego (to dla urzędników świętość), ale sprawdź wcześniej czy są one zgodne ze stanem faktycznym.

Ważne są informacje dodatkowe

W umowie powinieneś dopisać też informacje o ewentualnych uszkodzeniach pojazdu, karcie pojazdu oraz polisie OC. Co jeżeli samochód nie ma ważnego ubezpieczenia, a Ty chcesz go kupić? Więcej informacji na ten temat przeczytasz pod adresem https://autoumowa.pl/brak-oc-a-sprzedaz-samochodu/. Przede wszystkim jednak nie możesz takim autem wrócić na kołach do domu, a najlepiej tego samego dnia powinieneś go jeszcze ubezpieczyć! Informację o braku OC na moment zakupu auta musisz wpisać w umowę kupna sprzedaży – to dla Ciebie (jako kupującego) ochrona!

W umowę wpisz też informację czy pojazd ma przegląd techniczny. To kwestie, które nie są konieczne, lepiej jednak mieć je na papierze. W ten sposób obydwie strony umowy tworzą czytelny i zgodny z prawdą dokument, a transakcja będzie klarowna i uczciwa!

Pamiętaj o cenie – nie zmieniaj jej!

Wiele osób zaniża cenę na umowie, by później zapłacić niższy podatek. Czy to dobra praktyka? Nie! Po pierwsze, urzędy skarbowe mają swoje wytyczne i cenniki pojazdów i zgodnie z nimi naliczą stawkę PCC. Po drugie, jeżeli kupujący będzie chciał zwrócić pojazd sprzedającemu z powodów ukrytych wad, to otrzyma zaledwie stawkę z umowy.

Z tego względu nie warto jest zaniżać na umowie wartości samochodu. To błąd, który może znacznie się zemścić. Kwota podatku nie jest warta tego, żeby później mieć problem z odzyskaniem środków przeznaczonych na zakup pojazdu.

Na koniec warto w umowie wpisać informację, że strony znają stan faktyczny pojazdu i zostały poinformowane o wymienionych wadach (te należy wpisać). W ten sposób kupujący nie zwróci pojazdu z własnego „widzimisię”, a ukryta wada będzie naprawdę ukryta.

Autor: Silesian