Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dobry listopad

Treść

REGION. Udało się przerwać tendencję jesiennego wzrostu liczby bezrobotnych

Miniony miesiąc był najlepszym listopadem na lokalnym rynku pracy od ostatnich czterech lat. Jak donosi sądecki pośredniak, udało się przerwać tendencję wzrostu bezrobocia, która była charakterystyczna dla jesiennych miesięcy w poprzednich latach.

Od początku roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Sączu spadła o prawie 4,5 tys. osób. Efektem jest automatyczne zmniejszenie stopy bezrobocia wynoszącej aktualnie 15,4 proc. (miasto) i 25,9 proc. (powiat nowosądecki). Zdaniem analityków z PUP, taki zwrot w dotychczasowej tendencji wynika m. in. z wdrożenia nowych programów na rzecz aktywizacji bezrobotnych. Umożliwiła to wprowadzona w czerwcu 2004 r. ustawa o promocji zatrudnienia. Projekty dotyczą przede wszystkim osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku, m. in. bezrobotnych do 25. roku życia, tych którzy ukończyli 50 lat, a także grupy bez żadnych kwalifikacji zawodowych, czy samotnie wychowujących dzieci do 7. roku życia.

Nie zmienia się natomiast znacząco struktura bezrobocia. Wśród osób, które nie mają zatrudnienia, nadal przeważają kobiety, stanowiące ponad 58 proc. ogółu bezrobotnych. Wciąż zdecydowana większość, bo aż 90 proc. zarejestrowanych, nie ma prawa do zasiłku. Wynika to m. in. ze skrócenia do sześciu miesięcy okresu pobierania tego świadczenia.

W listopadzie z PUP wyrejestrowało się blisko 1800 osób. Głównymi powodami były: zatrudnienie (40 proc.) oraz brak potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy (37,2 proc.).

W analizowanym miesiącu pracodawcy poszukiwali przede wszystkim sprzedawców (38 ofert), a także pracowników biurowych (12 miejsc) oraz szwaczek, cukierników i robotników budowlanych (po 7 ofert). Na szkolenia z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego) skierowano 154 osoby. Kształciły się m. in. w zakresie przedsiębiorczości (54), języka angielskiego w gastronomii (31) i opieki nad osobami starszymi (11). W listopadzie wypłacono dodatki aktywizacyjne dla 32 osób, a stypendia na dalszą naukę pobrały 82 osoby. (SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-12-16

Autor: ab