Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Elektroniczny nabór

Treść

NOWY SĄCZ. Nowość dla gimnazjalistów!

W Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim za kilka tygodni wprowadzony zostanie elektroniczny system obsługujący rekrutację uczniów do szkół średnich. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały prawie rok. Zdaniem Zbigniewa Czepelaka, dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, będzie to korzystne dla absolwentów gimnazjów, dyrekcji liceów i techników oraz instytucji kierujących oświatą.

- Powiat już w roku 2005 skomputeryzował placówki, które prowadzimy - mówi Zbigniew Czepelak. - Wykupiliśmy złoty abonament, który obejmuje m. in. takie zagadnienia jak księgowość, finanse, kadry, płace, ale też wszystko, co dotyczy uczniów, np. prowadzenie ewidencji oraz drukowanie arkuszy ocen. W br. wprowadzamy elektroniczny nabór. Robimy to wspólnie z Nowym Sączem, bowiem dotyczy to szkół ponadgimnazjalnych w powiatach ziemskim i grodzkim.

Będzie to polegało na tym, że uczeń elektronicznie będzie wypełniał arkusz zgłoszeniowy. Wybierze w nim spośród trzech szkół kierunki, które go interesują. Po wydrukowaniu, dokument podpisany przez siebie i rodziców złoży w tzw. szkole pierwszego wyboru, po czym będzie czekał na wynik. Zatem gimnazjalista wybiera trzy szkoły, a w ich ramach - dowolną ilość kierunków. Musi jednak ustalić swoją listę rankingową. System działa tak, że na zakończenie rekrutacji, komputer będzie przyporządkowywał ucznia do danej placówki na podstawie wysokości punktacji, czyli świadectwa i wyników z egzaminów. Dzięki temu młodzi ludzi unikną biegania od szkoły do szkoły, wielkich emocji, sprawdzania list. To wszystko będą mogli skontrolować za pomocą internetu. Będą bowiem mieli wgląd do swoich stron. System, który z powodzeniem funkcjonuje już w kilku województwach w Polsce, jest odpowiednio zabezpieczony, więc osoby postronne nie będą mogły się do niego dostać.

To przedsięwzięcie poparli wójtowie i burmistrzowie z Sądecczyzny. Dla pedagogów zostaną zorganizowane specjalne szkolenia. Uczniowie będą mogli korzystać z własnych komputerów i poczt internetowych, ale także z pracowni w gimnazjach. W odpowiednim wypełnieniu arkuszy zgłoszeniowych pomagać im będą nauczyciele i wychowawcy. Ta nowość techniczna ograniczy ilość składanych dokumentów i zapobiegnie też negatywnemu zjawisku blokowania miejsc w kilku szkołach przez jednego kandydata. (pg)

"Dziennik Polski" 2006-03-10

Autor: ab