Europejski Festiwal im. Jana Kiepury
Treść
KRYNICA-ZDRÓJ. Po recitalu Edyty Geppert przyszedł czas na monumentalne przedstawienie w Pijalni Głównej. Teatr Wielki z Łodzi przyjechał z inscenizacją "Nabucco" Giuseppe Verdiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych wszech czasów. Główne role zagrali znakomici śpiewacy: Barbara Kubiak, Jolanta Bibel, Rafał Songan, Wiktor Dudar i Krzysztof Bednarek.
Bogusław Kaczyński zapowiadając ten spektakl przypomniał podobieństwo debiutu Giuseppe Verdiego i... Jana Kiepury. Włoskiemu kompozytorowi (1813-1901) pochodzącemu z Busetto w mediolańskiej La Scali pomogła Giuseppine Strepponi, primadonna, której późniejszy mistrz się spodobał i która później została jego żoną. Chłopaka z Sosnowca w Wiedniu wsparła Maria Jerica.
"Nabucco" (tak w skrócie określany jest ten utwór, pełny tytuł - Nabuchodonozor") to osnuta na biblijnych przekazach historia z Babilonu, opowieść o zniewolonych tam Żydach. Premiera tej opery (libretto napisał Temistocle Solera) odbyła się w roku 1842 i zakończyła ogromnym sukcesem. Mediolańczycy dopatrzyli się w tekście wyraźnych aluzji do sytuacji Lombardii, która wchodziła w skład cesarstwa austro-węgierskiego.
- Najsłynniejszy jest tu chór Żydów modlących się nad wodami Babilonu, modlących się i śpiewających frazy: "va pensiero sulari dorate", czyli "pofruń myśli na skrzydłach złocistych, przenieś duszę do gajów zielonych, gdzie w błękicie wód przeczystych, lśni się niebo mych rodzinnych stron" - podkreśla Bogusław Kaczyński. - Publiczność dobrze zrozumiała wtedy zakonspirowane treści. Zorientowała się, że Verdiemu nie chodziło do końca o losy Babilończyków i uwięzionych przez nich Żydów, ale o Włochy podzielone na księstwa. Widownia zmusiła artystów do sześciu bisów. Wreszcie na scenę wszedł szef miejscowej policji austrackiej i rzekł: - Zabraniam bisowania, orkiestra grać dalej.
Taka to była niezwykła historia tego utworu, który jest odtąd wykonywany na całym świecie, a wspomniana pieśń to jeden z największych przebojów muzyki operowej. Łódzki Teatr Wielki do swojego repertuaru wprowadził "Nabucco" w roku 1987. Od tej pory co jakiś czas dzieło wraca na deski. Tę wersję, którą obejrzeliśmy w Krynicy, wyreżyserował Marek Okopiński, scenografię (za bardzo mroczną) przygotował Marian Kołodziej. Orkiestrą dyrygował Tadeusz Kozłowski.
Na scenie zaś w głównych rolach pojawiła się plejada gwiazd, które rzadko można zobaczyć w jednym zestawie. W tytułowej roli usłyszeliśmy Rafała Songana. Barbara Kubiak stworzył świetną kreację jako Abigail, podobnie jak Jolanta Bibel (Fenena). Potężny bas Wiktor Dudar (gość z Kijowa) znakomicie poradził sobie z partią arcykapłana Zachariasza. Znany od wielu lat krynickiej publiczność Krzysztof Bednarek wystąpił jako Izmael. Trwający prawie cztery godziny spektakl został gorąco przyjęty przez publiczność.
Piotr Gryźlak
ŚRODA, 24 sierpnia
Godz. 20 - Pijalnia Główna
KARL ZELLER - "PTASZNIK Z TYROLU", operetka w III aktach.
Reżyseria - Wojciech Adamczyk, kierownictwo muzyczne - Ruben Silva, choreografia - Janina Niesobska, scenografia - Wojciech Jankowiak, kostiumy - Marta Hubuta, przygotowanie chóru - Henryk Wicherek. MAŁGORZATA DŁUGOSZ, ELŻBIETA PILSZEK-LAMLA, DANUTA WIDUCH-JAGIELSKA, JOLANTA KREMER, KATARZYNA WYSŁUCH, JERZY GOŚCIŃSKI, RYSZARD WRÓBLEWSKI, ADAM MAZOŃ, ROMAN BARANOWICZ, JERZY BYTNAR, WITOLD DEWOR, JANUSZ RATAJCZAK. CHÓR, BALET, ORKIESTRA TEATRU MUZYCZNEGO W GLIWICACH. Dyrygent - RUBEN SILVA.
CZWARTEK, 25 sierpnia
Godz. 16 - Kino "Jaworzyna"
FILMY Z JANEM KIEPURĄ - "VALSE BRILLANTE", Reżyseria - Jean Boyer Produkcja - Paryż 1949.
Godz. 20 - Sala Teatru w Pijalni Głównej
WIECZÓR Z MISTRZEM - WOJCIECH PSZONIAK w sztuce JEAN PIERRE DOPAGNE "BELFER".
"Dziennik Polski" 2005-08-24
Autor: ab