Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

Treść

KRYNICA-ZDRÓJ. W piątym dniu Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury byliśmy świadkami niezwykłego koncertu. "Świętokrzyska Golgota. Oratorium Janowi Pawłowi II - z miłości" - taki tytuł nosi utwór napisany przez Piotra Rubika do libretta Zbigniewa Książka. Kompozytor sam żywiołowo poprowadził grupę ok. 150 wykonawców. Autor tekstu zasiadł w pierwszym rzędzie widowni. Obaj panowie byli wzruszeni entuzjastycznym przyjęciem ich dzieła.

- Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens... ma sens... ma sens. Jan Paweł II - "Tryptyk rzymski" - wyrecytował narrator Paweł Deląg. Tak rozpoczyna się opowieść o Świętym Krzyżu, o człowieku, o miłości, wielkim poświęceniu, o podążaniu do przeznaczenia, o życiu. A potem słyszymy pierwszą pieśń "Zdumienie" i jej refren:

Jak chleba kęs

Jak człowieka bycie

Tak świat ma sens

I ma sens życie

Ma sens...

Ma sens...

Ma sens.

Później brzmi wspaniała muzyka: to delikatna, ledwo słyszalna, to monumentalna, patetyczna. I na koniec cała sala odśpiewuje razem z artystami najbardziej znany fragment tego dzieła, spopularyzowany m. in. dzięki filmowi "Quo vadis":

Co ma przeminąć to przeminie

A co ma zranić - do krwi zrani

Co noc - Quo vadis Domine

I co dzień - Dokąd zmierzasz Panie!

Powstałe kilka lat temu oratorium zostało zainspirowane słowami wypowiedzianymi w roku 1999 w Sandomierzu przez Jana Pawła II: "Pamiętajcie o Świętym Krzyżu, to nasza Golgota". Podchwycił je Wojciech Lubawski, wówczas wojewoda, dziś prezydent Kielc i to on podpowiedział pomysł duetowi twórców. Ci stworzyli niepowtarzalne dzieło, sławiące znajdujący się na Łysej Górze klasztor benedyktynów, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Premiera odbyła się w roku 2000 z okazji Wielkiego Jubileuszu w kieleckiej katedrze. Do dziś to widowisko wystawione zostało siedmiokrotnie.

Gorące przyjęcie przez publiczność (choć nie brakowało też głosów krytycznych) skłonił Rubika i Książka do napisania drugiej części "Tu es Petrus" (Ty jesteś Piotr), która została już dwukrotnie zaprezentowana publicznie. W październiku ukaże się płyta o takim tytule.

W krynickim spektaklu, wyreżyserowanym przez Igora Michalskiego, wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej. Połączone Chóry Akademii Świętokrzyskiej i Kameralny "Fermata" przygotowała Ewa Robak. Dyrygował Piotr Rubik. Fragmenty utworów Jana Pawła II i Pisma Świętego czytał Paweł Deląg. Partie solowe znakomicie wykonywali wokaliści: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek. Trwający ponad dwie godziny koncert był wspaniałym przeżyciem. Na bis artyści wykonali m. in. pieśń "Niech mówią, że to nie miłość", którą kompozytor wspólnie z Olgą Szomańską i Przemysławem Brannym przedstawią wkrótce na telewizyjnym Festiwalu Jedynki w Sopocie.

Piotr Gryźlak

PIĄTEK, 19 sierpnia

Godz. 20 - Pijalnia Główna

MELODIE ŚWIATA - WIELKA REWIA PRZEBOJÓW. Scenariusz i reżyseria - Andrzej Matusiak. ANNA CYMMERMAN, IWONA TOBER, LESZEK ŚWIDZIŃSKI, TADEUSZ SZLENKIER. ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ZABRZAŃSKIEJ. Dyrygent - MICHAŁ DWORZYŃSKI. GOSPODARZ GALI - BOGUSŁAW KACZYŃSKI.

SOBOTA, 20 sierpnia

Godz. 20.30 - Deptak

TELEWIZYJNE WIDOWISKO PLENEROWE - "TU GDZIE ŚPIEWAŁ JAN KIEPURA", GRAŻYNA BRODZIŃSKA, ANNA CYMMERMAN, DARIUSZ STACHURA, ADAM SZERSZEŃ, WIKTOR DUDAR (UKRAINA). BALET TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI, TANCERZE BREAK DANCE, ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ZABRZAŃSKIEJ. Dyrygenci - SŁAWOMIR CHRZANOWSKI i MICHAŁ DWORZYŃSKI. GOSPODARZ GALI - BOGUSŁAW KACZYŃSKI.

"Dziennik Polski" 2005-08-19

Autor: ab