Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Folklor nie zanika

Treść

PODEGRODZIE. XXIV "Druzbacka" przeszła do historii

Blisko 330 wykonawców wzięło udział w zakończonej wczoraj w Podegrodziu XXIV "Druzbacce", czyli Konkursie Muzyków, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych. Miłośników folkloru ludowego podejmował tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury.

Do stolicy Lachów Sądeckich na dwudniową imprezę zjechali wykonawcy reprezentujący całą Małopolskę, zwłaszcza region Lachów Sądeckich, ziemię limanowską, szczyrzycką, Górali Białych i Czarnych oraz Łemków. Ich przesłuchania trwały z krótkimi przerwami od rana do wieczora. Nie zabrakło oczywiście wiernej publiczności, która bardzo ciepło przyjęła 14 muzyk, 16 instrumentalistów, 11 śpiewaków ludowych, 22 grupy śpiewacze, pięciu drużbów weselnych oraz ośmiu mistrzów, którzy wystąpili ze swoimi uczniami. Organizatorami XXIV "Druzbacki", byli Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu. Konkurs, którego celem jest podtrzymywanie dawnych tradycji weselnego muzykowania, śpiewu ludowego i propagowanie ich wśród młodego pokolenia cieszy się niesłabnącą popularnością.

- W tym roku nie biorą udziału ubiegłoroczni zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach - powiedział "Dziennikowi" Krzysztof Bodziony, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. - Organizatorzy chcą, i słusznie, dać szanse pokazania się i powalczenia o prestiżowe miejsca trochę mniej utytułowanym wykonawcom.

Występy ludowych muzyków i śpiewaków oceniało jury w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog), Benedykt Kafel (etnograf) i Jadwiga Adamczyk (muzyk) z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół". Zakończyło one swoje obrady wczorajszej nocy. W przerwie występów wykonawcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z komisją, podczas których omawiane były zaprezentowane programy.

Koncert laureatów, połączony z wręczeniem nagród w poszczególnych kategoriach, odbędzie się 2 lipca na Festynie Ludowym w Podegrodziu. W kategorii muzyk zostaną przyznane Złote Basy, a instrumentalistów - Złote Skrzypce. Soliści i grupy śpiewacze otrzymają Złotego Słowika, a najzdolniejszy młody instrumentalista - nagrodę im. Rudolfa Józefowskiego. (MIGA)

"Dziennik Polski" 2006-05-22

Autor: ab