Francja bliżej
Treść
W Nowym Sączu dzisiaj kończy kilkudniowy pobyt kilkuosobowa delegacja z La Baule we Francji na czele z merem Yvesem Metaireau. Goście przyjechali na zaproszenie prezydenta miasta Józefa Antoniego Wiktora.
Kontakty partnerskie między Nowym Sączem, a La Baule datują się od lat 90. Nawiązali je wówczas ówczesny wiceprezydent miasta Leszek Zegzda oraz Maciej Kurp. Od dłuższego czasu bardzo dobrze rozwija się współpraca kulturalna między regionami, polegająca m. in. na wymianie młodzieży i studentów, którzy do La Baule jeżdżą na staże. Władze Nowego Sącza chcą ją rozszerzyć na inne dziedziny życia. Być może już niebawem La Baule dołączy do grona partnerskich miast.
Delegacja francuska, w której oprócz mera byli również jego zastępca oraz radni, przebywała w naszym mieście od piątku. W sobotę goście byli uroczyście podejmowani w ratuszu przez prezydenta Józefa Antoniego Wiktora oraz przewodniczącego Rady Miasta Piotra Pawnika. Na spotkaniu byli obecni także przedstawiciele instytucji kulturalnych.
- Jest szereg rzeczy, które łączą nasze miasta - powiedział "Dziennikowi" prezydent Nowego Sącza Józef Antoni Wiktor. - Prowadziliśmy rozmowy o możliwości nawiązania ściślejszej współpracy między naszymi regionami. Nie wykluczamy, że i z tym miastem podpiszemy partnerską umowę.
Podczas sobotniego spotkania w ratuszu mer La Baule dziękując władzom miasta za zaproszenie podkreślił, że ma już pewną wiedzę o Nowym Sączu.
- Cieszę się, że będziemy mogli nawiązać ściślejsze kontakty, bardziej przyjacielskie - podkreślał gospodarz La Baule.
Francuzi zwiedzili Nowy Sącz, Krynicę, spłynęli także łodziami flisackimi z Piwnicznej do Rytra. Był też czas na spotkanie w Wyższej Szkole Biznesu-NLU z rektorem uczelni dr. Krzysztofem Pawłowskim i studentami. W ramach dnia francuskiego odbyła się debata, podczas której studenci pytali gości m. in. o manifestacje, jakie w ostatnim czasie przetoczyły się przez ich kraj, jak są postrzegani Polacy.
(MIGA) > warto wiedzieć
La Baule jest miastem w zachodniej Francji nad oceanem Atlantyckim, 17 km na zachód od Saint-Nazaire. To znane kąpielisko morskie na "Grande Cote", założone w 1879 r. Ma rozległe plaże, ośrodek sportów wodnych, przystań jachtową, lotnisko oraz kasyno. Liczy 17 tys. mieszkańców. Latem mieszka tam ok. 150 tys. osób.
"Dziennik Polski" 2006-05-16
Autor: ab