Galeria z teatrem. Mszana Dolna
Treść
W Mszanie Dolnej trwają przygotowania do otwarcia profesjonalnej galerii. Pierwszym artystą prezentującym swoje prace będzie Krzysztof Kuliś. Niewykluczone, że już niedługo w Mszanie wystawiane będą sztuki teatralne.
Pracami kieruje znany artysta plastyk z sądeckim rodowodem Jerzy Treit. Przez lata mieszkał w Myślenicach. We wrześniu 2006 roku przeprowadził się do Mszany Dolnej (stąd pochodzi jego żona). Nawiązał kontakty z właścicielami Folwarku Stara Winiarnia (Andrzejem Majchrzakiem i Andrzejem Popiołkiem), efektem tego jest pomysł zorganizowania ośrodka kulturalnego na niezagospodarowanym piętrze restauracji.
Jerzy Treit: - Chcemy stworzyć jakieś stałe miejsce ekspozycji. Inauguracja odbędzie się 23 marca. Od wystawy prac Krzysztofa Kulisia. Potem przyjdzie czas na dzieła innych artystów. Przyjęła się już nazwa dla tego przedsięwzięcia - Folwark Sztuki. Być może będą tutaj również wystawiane spektakle teatralne czy projekcje filmów. Na razie to wszystko w sferze moich marzeń, zobaczymy co z tego wyjdzie. Najważniejsze że w Mszanie Dolnej coś się zaczęło dziać w dziedzinie kultury. Właściciele Folwarku Stara Winiarnia mają bardzo ambitne plany.
Jerzy Treit urodził się w 1969 roku. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową. Projektuje wnętrza i przedmioty sztuki użytkowej. Od kilku lat tworzy unikalną techniką, autorski "witrażowy" papier.
- Musimy wykorzystać fakt, że w naszym mieście zamieszkał tak uznany artysta - powiedział Andrzej Majchrzak. - W Mszanie Dolnej potrzebny jest taki obiekt, gdzie można będzie podziwiać dzieła sztuki.
Prace Krzysztofa Kulisia będzie można oglądać do końca marca. Artysta przez wiele lat zajmował się scenografię teatralną w Teatrze Robotniczym im. Bolesława Barbackiego ("Antygona", "Niemcy") w Nowym Sączu. Jest prezesem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu, dyrektoruje sądeckiemu MBWA. Przygotowywał on także oprawę plastyczną do widowisk plenerowych "Światło i dźwięk" Krzysztofa Jasińskiego w Nowym Sączu nad Dunajcem.
Jacek Bugajski, "Dziennik Polski" 2007-03-05
Autor: ea