Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Godzina 21.37 - Przyszliśmy

Treść

Tysiące mieszkańców miast i mniejszych miejscowości regionu oddało w niedzielę hołd Janowi Pawłowi II w pierwszą rocznicę jego śmierci. Modlono się w kościołach, na placach, pod pomnikami papieskimi, przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu, jedynym w kraju, pozostałym w miejscu, gdzie papież sprawował ofiarę mszy świętej i spotkał się z setkami tysięcy wiernych. (Na zdjęciu oficjalne otwarci fontanny na sądeckim rynku, tuż obok papieskiego pomnika".

Stary Sącz

Blisko dziesięć tysięcy ludzi zebrało się w niedzielę wieczorem pod ołtarzem papieskim na starosądeckich błoniach, by wziąć udział w zjednoczeniu modlitewnym w godzinę śmierci papieża. Wierni, głównie młodzież, z pochodniami i zniczami zgromadzili się wokół ołtarza papieskiego, przy którym 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II kanonizował księżną Kingę i przekazał swoją pamiętną homilię o świętości. Ołtarz nie został rozebrany, jak to było w przypadku innych w kraju, stał się żywym miejscem pamięci o jego wizycie i świętym dziele. Podczas szczególnych uroczystości, z muzeum, które znajduje się pod ołtarzem, wynoszony jest papieski fotel, z którego opowiedział o beskidzkiej wędrówce. W niedzielę modlono się przy nim, niektórzy całowali jego poręcze. Od świecy ustawionej przy fotelu rozniesiono ogień na pochodniach i odpalano od niego niezliczone znicze, ustawiane pod wodospadem i obok w kształt serca. Z głośników dobiegały słowa Ojca Świętego nagrane podczas różnych spotkań z pielgrzymami.

Młodzież z parafii św. Elżbiety i I Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu pod kierunkiem Mieczysława Zagórowskiego i Magdaleny Zagórowskiej poprowadziła montaż słowno-muzyczny i wspólny śpiew z wiernymi. Nosił tytuł "Nie lękajcie się być świętymi". Takiej treści transparent umieszczony został nad potokiem spływającym po kamieniach do podnóża ołtarza. Odmówiono wspólnie różaniec "Tajemnice światła". Skończył się tuż przed godziną 21.37, o której przed rokiem zmarł papież. Odśpiewano "Barkę".

Na różaniec z Nowego Sącza przybył "Biały marsz" organizowany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Sądeckiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Od Białego Klasztoru, ulicami Królowej Jadwigi, Zygmuntowską i Węgierską aż na plac przy ołtarzu przemaszerowało blisko tysiąc uczestników, nie tylko studentów, ale także parafian z kościoła Matki Bożej Niepokalanej. Pielgrzymkę poprowadzili proboszcz parafii kanonik Kazimierz Markowicz i duszpasterz akademicki ks. Marek Mierzyński.

Po południu, przed godz. 15, równie liczne tłumy przybyły na błonia, by uczestniczyć w gorzkich żalach. (WCH)


W pobliżu ołtarza w Starym Sączu, na którym Jan Paweł II kanonizował św. Kingę, zasadzono w niedzielne przedpołudnie "papieski dąb" oraz dwóch "świadków".

Najważniejsze drzewko z numerem 96 (każda sadzonka ma certyfikat) zostało wyhodowane w Rudzie Raciborskiej z nasion "Chrobrego" - największego w Polsce dębu.

- W 2004 roku delegacja polskich leśników uczestniczyła w pielgrzymce do Watykanu - opowiada Eugeniusz Kowalik. nadleśniczy ze Starego Sącza. - I to wtedy właśnie Jan Paweł II poświęcił nasiona "Chrobrego". Nasz papież powiedział wówczas: "Niech wasza praca pomoże ratować piękno polskich lasów dla dobra naszej Ojczyzny i jej mieszkańców". Poświęconych wtedy zostało 500 żołędzi. Dzisiaj drzewka mają od 60 cm do metra. Do każdego nadleśnictwa w Polsce trafiło jedno.

- Nie muszę nikogo przekonywać o szczególnym znaczeniu takich symboli dla Starego Sącza - dodał burmistrz Marian Cycoń. - Dlatego też nie mogło być innego miejsca do zasadzenia tego dębu i kilku innych, jak w pobliżu ołtarza na błoniach.

Uroczystość przygotował strażnik leśny Paweł Szczygieł. Był hejnał w wykonaniu sygnalistów z Technikum Leśnego, sztandar Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, odczytano też fragment "Tryptyku Rzymskiego".

Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu ks. Tadeusz Sajdak poświęcił sadzonki dębu papieskiego, dwóch "świadków" oraz kilkadziesiąt innych.

Niedaleko ołtarza zasadzili je uczniowie Technikum Leśnego: Barbara Gizicka, Piotr Kałuziński, Tadeusz Olszak, burmistrz Marian Cycoń, prezydent Nowego Sącza Józef Antoni Wiktor, nadleśniczy Eugeniusz Kowalik, leśnik Alfred Król, oraz czteroletni Wiktor Szczygieł.

Starosądeccy leśnicy przekazali pod opiekę dęby uczniom Technikum Leśnego, a leśniczy Paweł Szczygieł powiedział: - Jak Ojciec Święty prosił często was, młodych, tak ja was proszę - wzrastajcie w cieniu tego drzewa i nauki, którą głosił Jan Paweł II. Dąb jest symbolem majestatu i potęgi. Niech będzie od dzisiaj także symbolem Papieża-Polaka, który był także tutaj, na sądeckiej ziemi. (JEC)

Krynica-Zdrój

Kryniczanie i kuracjusze uczcili pamięć Jana Pawła II. Główne uroczystości odbyły się w kościele zdrojowym. Młodzież czuwała na Deptaku.

W Krynicy-Zdroju dwa dni trwały uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II. W sobotę wieczorem rzesze wiernych zgromadziły się w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tam najpierw odbyło się czuwanie, podczas którego - dzięki technice multimedialnej - wspominano Ojca Świętego. Uroczystą mszę w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II w asyście licznych kapłanów odprawił ks. dziekan Bogusław Skotarek. Homilię wygłosił ks. Jan Augustyn, który mówił m. in. o tym, że "dobroć jest największą ozdobą ziemi", a nasz najwybitniejszy rodak w szczególny sposób potrafił ją dostrzegać w każdym człowieku.

Później uczestnicy uroczystości przeszli ulicami uzdrowiska na Deptak. Tam do godz. 21.37 trwały modlitwy prowadzone przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Odśpiewany został Apel Jasnogórski. Wiązanki kwiatów zostały złożone pod wizerunkiem papieża na Górze Parkowej.

W niedzielę w pierwszą rocznicę odejścia Jana Pawła II w Pijalni Głównej uczniowie ZSP przedstawili program słowno-muzyczny "Niech mówią, że to nie miłość". Później msza została odprawiona w kościele zdrojowym. Po nabożeństwie (za zgodą ZAIKS) odbył się pokaz koncertu "Tu es Petrus" (muzyka Piotr Rubik, teksty - Zbigniew Książek). Później zaś uczestnicy uroczystości czuwali w modlitwie i śpiewie. O godz. 21.37 przez całą Krynicę popłynął dźwięki dzwonów. (pg)

Jurków-Łopień

I rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II mieszkańcy Jurkowa uczcili na szczycie Łopienia. 80-osobowa grupa pielgrzymów, mając w pamięci zamiłowanie wielkiego Polaka do górskich wędrówek, wyruszyła z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach na szczyt góry, by tam modlitwą uczcić pamięć Ojca Św. Były wspomnienia, czytano fragmenty nauk Jana Pawła II, zapalono znicze i zaśpiewano słynną już na całym świecie "Barkę". Na zakończenie uczestnicy pielgrzymki postanowili co roku spotykać się w tym miejscu, które nazwali "Papieskim". (RM), Fot. RM

Ujanowice

W niedzielę podczas uroczystości związanych z pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II w kościele p. w. św. Michała Archanioła w Ujanowicach odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt biskupa Karola Wojtyły w tej miejscowości. Płytę ufundował prof. dr hab. Marian Bukowiec z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

22 czerwca 1961 roku w Ujanowicach odbył się pogrzeb ks. dr Piotra Stacha, prorektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten wspaniały kapłan, wychowawca młodzieży, urodził się w roku 1886 w tej wiosce i do końca swoich dni był jej wierny. Spędzał tu wiele czasu, wspierał miejscową wspólnotę religijną, remonty i modernizację kościoła. W "Kronice parafialnej" napisano: "wszystko co miał, rozdawał biednym klerykom, których ogromnie kochał, bo oni byli przedmiotem jego pracy". Jego dewizą życiową były słowa wypowiedziane przez Jezusa: "Dawajcie, a będzie wam dane".

W uroczystościach żałobnych uczestniczyli liczni wierni, prawie trzystu księży, wykładowcy różnych uczelni. Jednym z czterech biskupów, którzy żegnali wtedy Zmarłego, był ówczesny sufragan z Krakowa ks. bp Karol Wojtyła.

- Pamiętają o tym starsi mieszkańcy naszej miejscowości - mówi Józef Król. - Świadczy o tym też wpis dokonany w księdze "Liber mortuorum" przez ks. proboszcza Bernardyna Dziedziaka. Dwa lata po tym wydarzeniu na ścianie kościoła została umieszczona tablica ku czci Księdza Profesora.

Czterdzieści pięć lat później ks. prof. dr hab. Marian Bukowiec, były rektor krakowskiej AWF, pochodzący z sąsiedniej Krosnej, postanowił odnowić wspomnianą płytę, a ponadto ufundował drugą, z napisem: "W tej świątyni w dniu 22 czerwca 1961 r. w liturgii pogrzebu ks. prof. Piotra Stacha uczestniczył ks. biskup Karol Wojtyła - 17 lat później papież Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tego faktu tę tablicę umieszczono w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego. Ujanowice 2 kwietnia 2006 r.".

Podczas niedzielnych uroczystości obie tablice zostały odsłonięte. Uroczystą mszę celebrował ks. dziekan Ryszard Stasik z Łososiny Górnej, w asyście ks. proboszcza Marka Usarza i innych księży. Prof. Marian Bukowiec przypomniał swoje spotkanie z Janem Pawłem II, który pamiętał wizytę w Ujanowicach.

(pg)

Mszana Dolna

W I rocznicę śmierci Mszana Dolna oddała cześć Janowi Pawłowi II. W kościele p. w. Michała Archanioła odbyły się uroczystości religijne. Na scenie Folwarku Stara Winiarnia wystąpili artyści młodszego i trochę starszego pokolenia ze specjalnie na ten dzień przygotowanym koncertem, w którym dominowała muzyka klasyczna.

(RM)

Dobra

W przeddzień I rocznicy śmierci Jana Pawła II w Dobrej odbyło się zamknięcie konkursu plastycznego. Do konkursu zgłoszono blisko sto plakatów wykonanych przez uczniów szkół z terenu gminy. Jego podsumowanie połączone zostało z prezentacją zainspirowanego słowami Jana Pawła II spektaklu "Wszystko ważne", w wykonaniu trupy teatralnej złożonej z uczniów dobrzańskiego gimnazjum i licealistów. Jej autorem i zarazem reżyserem jest Wojciech Wątor, student ekonomii Sądeckiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Premierowy pokaz sztuki odbył się w czasie eliminacji konkursu "Moje spotkanie z Ojcem Świętym". Konkurs i towarzyszący mu spektakl zorganizowały pospołu GOK i świetlica szkolna, a wspomogły ich Caritas i Akcja Katolicka w Dobrej.

(RM)

Nowy Sącz

W niedzielne popołudnie, w obecności tłumów sądeczan, przy wtórze muzyki, na nowosądeckim rynku wytrysnęła w niebo fontanna. Tym samym zakończone zostały prace związane z pomnikiem Jana Pawła II.

Próby trwały od czwartku wieczorem. Wiele godzin starano się zestroić wodę z muzyką. Dopiero kiedy przybyli specjaliści, fontanna "zagrała", jak trzeba. Wieczór i noc pokazały, że zastosowane oświetlenie nie jest właściwe. Pojawiły się więc silniejsze żarówki. Wymieniono także na mocniejsze pompy. To wszystko dało ciekawy i oczekiwany rezultat. Przy niektórych utworach woda tryska na prawie 8 metrów do góry. (JEC)

Już po raz trzeci "Nieszpory Ludźmierskie" zostały zaprezentowane w Nowym Sączu. I po raz trzeci owacjom nie było końca. Ich twórca, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz autor tekstów Leszek Aleksander Moczulski stworzyli dzieło, które wciąż jest tak samo odkrywcze i wspaniałe, jak kilkanaście lat temu, kiedy sądeczanie usłyszeli je po raz pierwszy.

Także tym razem było to niezwykłe wydarzenie artystyczne i duchowe. Bazylika Św. Małgorzaty, wypełniona po brzegi, wsłuchana była w "Nieszpory" od pierwszej do ostatniej nuty. Jak zawsze Elżbieta Towarnicka, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka oraz Zbigniew Wodecki pokazali niezwykły kunszt. Zwłaszcza solista, pod nieobecność Jacka Wójcickiego oraz Grzegorza Turnaua, miał niezwykle trudne zadanie. Ale Zbigniew Wodecki ze swojej roli wywiązał się znakomicie.

W koncercie udział wzięli: Chór Kameralny Akademii Medycznej z Wrocławia i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa, którą dyrygował Alan Urbanek. Dyrektor artystyczny - Halina Jarczyk, a chórem kierowała Agnieszka Franków-Żelazny. (JEC)

Limanowa

W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz w kościele w Sowlinach odbyły się msze św., po których wszyscy uczestniczyli w apelach organizowanych przez młodzież.

Przed Bazyliką, jak przed rokiem zebrał się tłum ludzi. Pod pomnikiem Jana Pawła II zapalano znicze. W uroczystościach uczestniczył młodzieżowy chór i zespół, powstały w pamiętnych ubiegłorocznych dniach. Do tej pory młodzi ludzie sami, bez przypominania, co miesiąc przychodzą na apele w pierwszą sobotę miesiąca, by śpiewać i grać obok pomnika Jana Pawła II.

O godz. 21.37, kiedy rozległ się dźwięk dzwonów, wszyscy zamilkli. Czas się zatrzymał, powróciły wydarzenia sprzed roku. Cisza, skupienie, nostalgia. Gdy dzwony zamilkły, rozległ się śpiew. Młodzież wykonała niezapomnianą "Barkę" i inne znane wszystkim pieśni oazowe. Z głośników rozlegały się kolejne słowa Jana Pawła II. Apel zakończyło błogosławieństwo ks. prałata Józefa Poręby, który poprosił wszystkich zgromadzonych kapłanów, by razem z nim udzielili błogosławieństwa zebranym.

Apel przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Przedstawili oni zgromadzonym misterium oparte na słowach Jana Pawła II "Nie lękaj się, wypłyń na głębie".

W kościele p. w. św. Stanisława Kostki w Limanowej-Sowlinach również zgromadziły się rzesze wiernych. Najpierw na koncelebrowanej mszy, później na apelu. W uroczystościach brał udział młodzieżowy zespół z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz ubrani galowo członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec przy IV LO. Apel zakończył się różańcem prowadzonym przez młodzież z Sowlin. (TOP)

"Dziennik Polsk" 2006-04-04

Autor: ab