Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Golgota Polaków

Treść

W 66. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę odsłonięto w Nowym Sączu obelisk, upamiętniający ofiary wywiezione i zmarłe na "nieludzkiej ziemi". Imię Sybiraków nadano też mostowi na rzece Kamienicy.

Sądeczanie nie zapomnieli o tych ofiarach. W sobotę na placu u zbiegu ulic Paderewskiego i Tarnowskiej zebrali się mieszkańcy, wśród których nie zabrakło ludzi, którym udało się przeżyć tamten czas, młodzieży, parlamentarzystów, władz miasta i powiatu. Stawiły sie też poczty sztandarowe związków kombatanckich. Przy obelisku, który odsłonili Stanisław Kaim, wiceprezydent Nowego Sącza i Kazimierz Korczyński, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Sybiraków, odbył się apel poległych. Poświęcenia pomnika, na którym widnieje napis: "W hołdzie zamęczonym i pomordowanym na Syberii - sądeczanie", dokonał ks. Stanisław Czachor, kapelan środowisk kombatanckich.

Dzisiaj w Nowym Sączu i regionie żyje ok. 130 osób, które przeżyły piekło w tajgach Syberii i stepach Kazachstanu. Przetrwali wiele lat w łagrach, obozach pracy i więzieniach.

- Dzisiaj odsłoniliśmy obelisk, poświęcony pomordowanym i zamęczonym na Syberii i nadaliśmy imię Sybiraków znajdującemu się nieopodal mostowi - mówił Kazimierz Korczyński. - Jest to jednocześnie hołd sądeczan i krzyk protestu przeciwko zsyłkom, mordowaniu ludzi. Dziękuję w imieniu tych, którzy zostali w stepach i tajgach Sybiru.

W ramach uroczystości w kościele św. Kazimierza odprawiono mszę świętą. Kwiaty złożono pod obeliskiem jak i pod tablicami katyńskimi. Obchody Dnia Sybiraka zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. (MIGA)

"Dziennik Polski" 2005-09-19

Autor: ab