Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Treść
Im więcej mówi się o służbie zdrowia, jej problemach oraz niedofinansowaniu, tym bardziej możemy się obawiać o to, czy w przypadku choroby uzyskamy pomoc. W czasie pandemii dodatkowo przekonaliśmy się o tym, że system nie działa sprawnie, a pacjenci często pozostawiane są bez opieki, a ich problemy są marginalizowane. Poza tym wielu z nas doświadcza na co dzień kłopotów z umówieniem się do lekarza, specjalisty czy też na badanie, a przedłużające się kolejki rodzą frustrację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpiecz się na zdrowie
Podstawową opiekę zdrowotną w Polsce są objęte osoby odprowadzające składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To bezpłatne świadczenia gwarantowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety dla wielu z nas są one satysfakcjonujące, a długie kolejki do specjalistów i badań oraz jakość usług pozostawiają wiele do życzenia. I dlatego powodzeniem cieszy się prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które znacząco zwiększa zakres możliwych świadczeń. Z zasady w dostosowanych do potrzeb pakietach medycznych znaleźć można szereg usług, do jakich mamy dostęp. To abonamenty wykupywane przez klientów indywidualnych – często dla całych rodzin. Poza tym coraz częściej stają się jednym z benefitów pracowniczych.
Dostępne pakiety
Każdy z ubezpieczycieli z pewnością będzie proponować inne pakiety i warto je porównać w specjalnych rankingach i kalkulatorach https://kalkulatorubezpieczen.net.pl. W tym niezwykle ważny jest zakres świadczonych usług. W umowie znajdziemy informacje o tym, ile i jakie konsultacji lekarskich oraz badań możemy w ramach pakietu zrealizować. Za te ponadprogramowe będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Poza tym w abonamencie znajdzie się również wykaz specjalistów, do jakich będziemy mogli się udać w ramach ubezpieczenia. Najczęściej są to lekarze podstawowej opieki jak interniści, pediatrzy czy ginekolodzy. Na wizytę u kardiologa czy endokrynologa pewnie będziemy musieli dłużej poczekać lub też za nią zapłacić, ale to również zależy od wybranego pakietu. Ubezpieczenie może obejmować również dodatkowe usługi medyczne, a także określa czas oczekiwania na wizytę, możliwą karencję oraz wyszczególnia konkretne placówki, w których można skorzystać ze specjalistycznych usług. To szczególnie ważny aspekt dla mieszkających mniejszych miejscowościach. Przede wszystkim prywatne ubezpieczenie daje dostęp do świadczeń wykonywanych z najwyższą starannością. Poza tym uwzględnia się indywidualne potrzeby pacjenta, więc sam pakiet powinien być ściśle dopasowany do aktualnego stanu zdrowia, wieku, trybu życia i pracy, jaką wykonujemy.
Zalety abonamentu medycznego
Niewątpliwie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest związane z kosztami i trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie w zależności od wybranego pakietu. To właśnie jego zakres najbardziej wpływa na cenę. Z drugiej strony inwestuje się w brak kolejek do specjalistów i najlepszą jakość opieki medycznej, co na co dzień i w przypadku poważniejszych chorób jest sprawą priorytetową. Warto również pamiętać, że prywatne ubezpieczenie nie wyklucza nas ze świadczeń realizowanych w ramach NFZ, a jedynie daje nam zdecydowanie więcej możliwości.
Autor: Silesian