Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego?

Treść

Posiadanie własnego domu lub mieszkania to dla wielu osób wyraz dojrzałości, a także sposób na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa. Potrzeba ta często pojawia się wraz z narodzinami dzieci – rodzice pragną zapewnić im dobre miejsce do rozwoju. Jednak nie każdego stać na zakup nieruchomości. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Dowiedz się, jak długo się go załatwia.

Kredyt hipoteczny jest jednym z najbardziej skomplikowanych i pracochłonnych produktów bankowych. Otrzymanie go wymaga zaangażowania kilku lub nawet kilkunastu osób – w tym nie tylko właściciela, nabywcy nieruchomości i pracownika banku, ale także innych specjalistów – np. rzeczoznawców, pracowników urzędów, doradców kredytowych i agentów nieruchomości. W związku z tym cała procedura zajmuje sporo czasu.

Ile czasu trzeba czekać na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego?

Czas oczekiwania na decyzję banku odnośnie do przyznania kredytu hipotecznego jest określona ustawą o kredycie hipotecznym. Według niej każda instytucja ma 21 dni na udzielenie potencjalnemu kredytobiorcy informacji o swojej decyzji. Jednak jest jeden "kruczek prawny". Czas oczekiwania jest liczony od momentu dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. W rezultacie banki często "kupują" sobie dodatkowy czas, prosząc klienta o dołączenie kolejnych zaświadczeń lub innych potrzebnych plików. Przez to czas oczekiwania na decyzję może wydłużyć się od 3 do nawet 6 tygodni. Dlatego, jeśli podpisujesz umowę przedwstępną, dopilnuj, aby została zawarta na dłużej niż 4 tygodnie.

Warto również pamiętać, że w wielu bankach proces ubiegania się o kredyt jest rozbity na dwa etapy, przez co można otrzymać dwie decyzje – wstępną i ostateczną. Pierwsza z nich świadczy o tym, że wniosek został prawidłowo sformułowany i przekazany do dalszego rozpatrzenia oraz oceny zdolności kredytowej. Czeka się na nią kilka dni. Jednak na tym etapie nie można mieć pewności, że bank przyznał kredyt. Tę zapewnia decyzja ostateczna – dopiero po otrzymaniu umowy kredytowej można zacząć świętować.

Dowiedz się więcej na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalatwienie-kredytu-hipotecznego/

Od czego zależy czas oczekiwania na decyzję ostateczną?

Zastanawiasz się, co wpływa na czas oczekiwania na decyzję ostateczną? To zależy od wielu czynników, takich jak:

  • liczba złożonych wniosków do banku w tym samym czasie – jeśli korzystasz z atrakcyjnej promocji, musisz liczyć się z tym, że nie tylko Ty będziesz nią zainteresowany. W rezultacie w tym samym czasie do banku może napłynąć wiele wniosków, które spowolnią pracę osób je weryfikujących,
  • liczba pracowników – w okresie pandemii w wielu miejscach są braki kadrowe. W rezultacie czas oczekiwania na decyzję się wydłuża,
  • ilość dokumentów do weryfikacji – szczególnie "trudni" są klienci, którzy prowadzą własną działalność. Aby potwierdzić swoją sytuację finansową muszą oni przedstawić pokaźną liczbę dokumentów. Ich weryfikacja może potrwać dłużej niż zazwyczaj,
  • dostarczenie do banku wszystkich dokumentów – warto zadbać o to, aby bank miał od razu wszystkie potrzebne dokumenty. Dzięki temu nie będzie mógł poprosić Cię o dostarczenie kolejnych, a tym samym nie wydłuży się czas oczekiwania na decyzję,
  • poprawne wypełnienie wniosku – błędy popełnione w formularzu mogą sprawić, że Twój wniosek zostanie odrzucony, a Ty będziesz musiał złożyć go jeszcze raz.

Często czas oczekiwania zależy również od polityki danego banku. Niektóre z nich wręcz słyną z krótkiego czasu rozpatrywania wniosku. Aby dowiedzieć się, które to, wejdź np. na stronę finanse.rankomat.pl. Znajdziesz tam prostą w obsłudze porównywarkę kredytów – wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz, aby system mógł przygotować dla Ciebie ranking ofert wraz z ich szczegółami. Dzięki temu dowiesz się, gdzie szybko otrzymasz kredyt, a do tego, ile on będzie kosztować oraz ile będzie wynosić rata.

Jeśli złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny, powinieneś uzbroić się w cierpliwość! Przy odrobinie szczęścia załatwisz sprawę w przeciągu miesiąca, jednak warto pamiętać, że trwa to zazwyczaj nieco dłużej. Powodzenia!

Autor: Silesian