Przejdź do treści
Przejdź do stopki

INDECT na dywaniku

Treść

21 maja kontrowersyjny projekt INDECT zostanie zaprezentowany w Warszawie przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawicielom resortu spraw wewnętrznych, organizacji społecznych i mediów. Nad projektem ciąży zarzut ukierunkowania na totalną inwigilację obywateli.

Projekt INDECT, czyli "Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, detekcję i wyszukiwanie na potrzeby bezpieczeństwa obywateli w środowiskach miejskich", zostanie przez jego autorów szczegółowo przedstawiony szefostwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
- Spotkanie ministra Jacka Cichockiego z naukowcami pracującymi nad projektem INDECT odbędzie się 21 maja w siedzibie MSW w Warszawie - poinformowała wczoraj "Nasz Dziennik" rzecznik MSW Małgorzata Woźniak.
- Jestem zainteresowana udziałem w tym spotkaniu w związku z interpelacją, jaką skierowałam w tej sprawie - zapowiada poseł Barbara Bubula (PiS), która o sprawie INDECT zaalarmowała szefa MSW.
- Chciałbym, aby na tym spotkaniu panowie profesorowie przedstawili projekt, jego główne założenia i mechanizmy, jakimi ma się posługiwać, tak żebyśmy mogli wszyscy to poznać, w tym przedstawiciele organizacji, którym bliska jest ochrona praw i prywatności obywateli - mówił przed tygodniem Cichocki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zaproszenie na spotkanie otrzymają także media.
Po złożeniu przez poseł Bubulę interpelacji do MSW dotyczącej INDECT, w której padł zarzut "inwigilacji obywateli", oraz po serii krytycznych artykułów, w tym na łamach "Naszego Dziennika", Jacek Cichocki zawiesił w połowie kwietnia współpracę MSW oraz policji przy tworzeniu projektu.
Koordynatorem prac nad systemem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która przewodzi międzynarodowemu konsorcjum placówek naukowych. MSW oraz policja świadczyły usługi na rzecz naukowców w zakresie doradztwa i konsultacji. W komunikacie na temat zawieszenia współpracy MSW poinformowało, że decyzja zapadła po naradzie szefa resortu z komendantem głównym policji Markiem Działoszyńskim, podczas której obaj uznali, że policja dysponuje wystarczającymi środkami na rzecz zapobiegania zagrożeniom porządku publicznego. Minister Cichocki zadeklarował też, że MSW ani policja nie mają zamiaru wdrażać systemu INDECT, gdy projekt zostanie ukończony. AGH zareagowała na komunikat oświadczeniem, że zamierza kontynuować prace badawcze, a w miejsce MSW dokooptuje innego partnera. Projekt INDECT zwyciężył w I Konkursie 7. Ramowego Programu Unii Europejskiej. Na jego realizację przeznaczono 15 mln zł z funduszy unijnych. Beneficjentem systemu ma być polska policja oraz policja Irlandii Północnej.
INDECT jest systemem informatycznej rejestracji i przetwarzania danych z sieci monitoringu przestrzeni miejskiej, w którym mają być wykorzystywane kamery rejestrujące obraz, sensory ruchu, czujniki wychwytujące określone słowa i dźwięki, rejestratory temperatury oraz obecności niebezpiecznych substancji chemicznych etc. Naukowcy zapewniają, że chodzi wyłącznie o wykrywanie najgroźniejszych przestępstw, takich jak handel organami, pornografia dziecięca, napady, bójki, terroryzm. Jednak posłowie prawicowej opozycji, organizacje obrony praw człowieka i internauci alarmują, że INDECT może być wykorzystany przez władze i służby specjalne do totalnej inwigilacji obywateli oraz konkurencji politycznej.

Małgorzata Goss

Nasz Dziennik Środa, 25 kwietnia 2012, Nr 97 (4332)

Autor: au