Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak zabezpieczyć dom na zimę?

Treść

Coraz więcej Polaków posiada własny dom – zwykle jest to albo dom murowany, rzadziej wybudowany w technologii drewnianej domek z bali lub typu kanadyjskiego. Listopad to ostatni moment, by przygotować go do zimy. Pomoże nam w tym kilka rad oraz dobre ubezpieczenie.
Prace związane z zabezpieczeniem domu powinniśmy zakończyć przed nastaniem mrozów, więc czasu naprawdę jest niewiele, gdyż w górach zima właściwie już się zaczęła. Pierwszą ważną sprawą jest przegląd systemu ogrzewania, który zazwyczaj wykonujemy przed jego uruchomieniem, a więc już pod koniec września. Chodzi o udrożnienie kominów, odpowietrzenie kaloryferów, przegląd pieca.
Ochrona przed niskimi temperaturami
Jeśli nasz dom ma system nawadniania ogrodu lub wyprowadzony na zewnątrz budynku kran, należy – samodzielnie lub pod okiem fachowca – zamknąć dopływ wody na tym odcinku i spuścić ją z rur, by zapobiec ich rozsadzeniu pod wpływem mrozu. Warto też uszczelnić i ocieplić wszystkie miejsca, gdzie rury są szczególnie narażone na przemarznięcie, np. w piwnicy.
Posiadacze okien starszego typu powinni je uszczelnić, a także pozatykać wszelkie otwory, przez które mogą się do domu dostać woda i zimno, a co gorsza – gryzonie i inne małe zwierzęta. Szczególnie dokładnie warto przyjrzeć się oknom dachowym starszej generacji, ponieważ w największym stopniu są one narażone na przepuszczanie wilgoci z leżącej na dachu pokrywy śnieżnej.
Zalegania śniegu na dachu należy unikać, dlatego już jesienią zaopatrzmy się w sprzęt do jego usuwania i po okresie spadania liści dokonajmy gruntownego przeglądu rynien. Każda ich niedrożność w postaci liści lub mchu może spowodować problemy z wilgocią w domu.
Ważne także otoczenie domu
Przed zimą powinniśmy również pochować i zabezpieczyć wszelkie przedmioty trzymane na zewnątrz budynku, które mogą być narażone na uszkodzenie pod wpływem mrozu i śniegu – chodzi np. o sprzęt i meble ogrodowe, przedmioty wykonane z drewna lub narażone na pękanie donice. Warto je zawczasu okryć lub schować w szopie bądź piwnicy.
Nie zapominajmy o regularnym odśnieżaniu podjazdu i bezpośredniego otoczenia budynku - dzięki temu topniejący śnieg nie zaleje pomieszczeń piwnicznych. Pomyślmy zawczasu o kupnie piasku na wypadek oblodzeń. Odradzamy posypywanie podjazdów solą – gdy spływa ona na grządki wraz z roztopami, może poważnie uszkodzić rośliny.
Przed zimą warto też dokonać przeglądu płotu, obudowy śmietnika i zabudowań gospodarczych. Każde pęknięcie tynku może zostać rozszerzone przez zamarzająca wodę i doprowadzić do powstania większych pęknięć w murze.  Jeśli mamy dokonywać jakichkolwiek drobnych pracach murarskich – zróbmy to zanim temperatura w nocy spadnie poniżej zera.
Dobra polisa nie tylko na zimę
Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej Polskę nawiedzają orkany, a w naszym klimacie pojawiają się różnego typu anomalie pogodowe, gwałtowne ulewy, burze itp. Ponieważ dom to zazwyczaj dorobek całego życia, przed nadejściem zimy zaopatrzmy się w jego kompleksowe ubezpieczenie – jak chwali się nasz rodzimy ubezpieczyciel na PZU dom na www.ubezpieczeniemieszkania.pl ceny tego typu polis zaczynają się od 159 zł, choć w sieci można znaleźć oferty o połowę niższe.
Przy wyborze polisy nie kierujmy się jednak ceną – dużo ważniejszy jest zakres ubezpieczenia, który powinien obejmować takie zdarzenia jak:

  • kradzież z włamaniem,
  • powódź,
  • zalanie,
  • pożar,
  • uderzenie pioruna,
  • przepięcie
  • huragan,
  • gradobicie,
  • gwałtowna ulewa
  • wybuch, osunięcie się ziemi,
  • uderzenie pojazdu, upadek statku powietrznego.

Lista ryzyk jest naprawdę spora i tylko od nas zależy, jakie uznamy za najważniejsze. Dobre polisy mieszkaniowe zapewniają również w pakiecie ubezpieczenie od wybicia szyb oraz polisę OC na wypadek, gdyby w sposób nieumyślny doszło do uszczerbku na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej – np. na auto sąsiada spadła dachówka z naszego domku. Innym ważnym składnikiem polisy jest domowy assistance – może nam się on okazać wyjątkowo pomocny, jeżeli mieszkamy daleko od ubezpieczanego przez nas domku, a dojdzie do awarii i trzeba będzie wezwać fachowca.
Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
Znalezienie dobrej polisy jest obecnie najłatwiejsze przez Internet – wystarczy w dowolnej wyszukiwarce wpisać frazę: gdzie ubezpieczyć mieszkanie z www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się w niewielkim stopniu, jeśli chodzi o zakres ochrony, a składka ubezpieczeniowa zależy od następujących czynników:

  • wartości ubezpieczanej nieruchomości (mienie ruchome i stałe),
  • jego lokalizacji,
  • czasu trwania ubezpieczenia (jeśli jest on dłuższy, możemy otrzymać korzystny rabat),
  • dodatkowego zabezpieczenia (drzwi i rolety antywłamaniowe, domofon, alarm),
  • wysokości sumy ubezpieczenia.

Pamiętajmy, by dobrać taką sumę ubezpieczenia, która uczyni ochronę naszej polisy realną – zbyt mała suma to niskie odszkodowanie, za które w razie nieszczęścia nie da się przeprowadzić remontu. Ważne jest również, by zaznaczyć, że odszkodowania ma być szacowane według wartości odtworzeniowej, a nie rzeczywistej – w przeciwnym razie ubezpieczyciel uwzględni koszty amortyzacji, co w przypadku starych budynków może być dla nas wyjątkowo niekorzystne.

Autor: Silesian

Tagi: Jak zabezpieczyć dom na zimę