Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaka jest lista alergenów pokarmowych?

Treść

Lista alergenów pokarmowych to zbiór produktów, które są odpowiedzialne za większość przypadków alergii u ludzi na całym świecie. Lista ta powstała w roku 1995 i w roku 1999 otrzymała akceptację Komisji Kodeksu Żywnościowego. Dowiedz się, które produkty zostały umieszone na tej liście.

Czym są alergeny pokarmowe?

Alergeny pokarmowe są to produkty, które powodują alergie u wielu ludzi na całym świecie. W dzisiejszych czasach można nawet mówić o prawdziwej epidemii alergii, więc jest to przesłanka do umieszczenia na liście chorób cywilizacyjnych. Jeden z pierwszych opisów alergii pojawił się w XVIII wieku. Do produktów powodujących alergie można zaliczyć: mleko, jaja, ryby, skorupiaki i mięczaki, orzeszki ziemne oraz produkty pochodne, soję i pszenicę. Pokarmy te odpowiadają za nawet 90% alergii. Temat alergenów pojawił się w 1995 roku, gdy eksperci ustalili osiem grup pokarmów, które w dużym stopniu przyczyniają się do powstawania alergii.

Jakie są objawy alergii pokarmowych?

Bardzo częste spożywanie tych samych produktów może być przyczyną zwiększonej reakcji ze strony naszego układu immunologicznego. Alergia pokarmowa częściej dotyka dzieci niż dorosłych. Warto też zauważyć, że alergia pokarmowa może być spowodowana tak samo przez produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Reakcje nietolerancji mogą być naprawdę różne. Do podstawowych objawów należą: bóle brzucha, nudności, biegunka, zespół alergii jamy ustnej. Innymi objawami są również: wzdęcia, zmiany skórne, atopowe zapalenie skóry, astma czy obrzęk.

Które produkty są odpowiedzialne za alergeny:

Mleko krowie

Do produktów powodujących alergie można zaliczyć mleko krowie. Głównie ta alergia dotyka niemowlęta oraz dzieci, u których może dojść do wyciszenia objawów. Jednak nie u wszystkich dochodzi do eliminacji objawów, do tego coraz częściej obserwuje się alergie na mleko u dorosłych. W produktach powodujących alergie jest zawarta kazeina, która stanowi nawet 80% białek mleka krowiego. Należy podkreślić, że alergicy nie powinni spożywać ani mleka koziego ani kobylowego, ze względu na duży związek w budowie kazeiny. Za zwiększenie alergenności w mleku odpowiadają białka serwatowe. Powinno się dostarczyć informacji na temat żywności, tak by każdy znał dokładny skład zakupionych produktów.

Alergia na jaja kurze

Produkty spożywcze, które uczulają to też jajka. Zwykle ta alergia obserwowana jest u dzieci, ale coraz częściej obserwuje się ją u dorosłych. Reakcje nietolerancji, które są obserwowane to: pokrzywka, wymioty, zaostrzenie atopowego zapalenia skóry. Na liście składników, które są najsilniejszymi alergenami w jajku znajdziemy między innymi: owomukoid, lizozyn oraz owoalumina.

Alergia na ryby

W produktach powodujących alergie znajdują się też ryby. Ta nadwrażliwość dotyczy  dzieci i dorosłych, a może się objawiać: zmianami skórnymi czy dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przede wszystkim problem ten jest widoczny w Japonii i Skandynawii, gdzie często spożywa się te pokarmy. Alergeny pokarmowe w rybach to perwalubina, w przypadku alergii należy unikać wszystkich rodzajów ryb ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowych.

Owoce morza

Produkty spożywcze na które trzeba uważać to owoce morza. Należy dostarczyć konsumentom informacji na temat tych produktów, gdyż zawierają silnie alergenne składniki. Dużą uwagę należy zwrócić na krewetki, a także langusty, kraby oraz homary. Na temat tej żywności należy posiadać dokładne informacje od producentów żywności. Należy trzymać się spożycia zgodnie z informacją na produkcie. Duży problem takich alergii pojawia się w Azji, ze względu na dietę bogatą w tą żywność.

Uczulenie na orzechy laskowe, orzechy arachidowe

Największa ilość przypadków alergii pojawia, gdy jemy orzechy laskowe. Produkty pochodne też wpływają na reakcje nietolerancji. Te produkty spożywcze to: migdały, orzechy makadamia, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie oraz orzechy pistacjowe, orzechy queensland oraz orzechy pekan. W orzechach są zawarte alergizujące białka: albumina 2S, globulina7S oraz legumina. Między orzechami zachodzą reakcje krzyżowe różnych gatunków drzew. Na przykład takie reakcje zachodzą pomiędzy orzechami laskowymi, a włoskimi. Alergicy powinni unikać wszystkich orzechów ze względu na ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Orzeszki ziemne są często używane w różnych potrawach, jednak należy uważać na nie, ze względu na zagrażające życiu reakcje alergiczne. Orzeszki arachidowe mają długą listę alergenów, a spożycie ich małej ilości grozi wstrząsem anafilaktycznym. Producenci mają obowiązek podania konsumentom informacji na temat śladowych ilości orzeszków.

Alergia na Soję

Na liście alergenów znajdziemy też soję i produkty pochodne. Ziarno sojowe może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, które obejmuje układ pokarmowy, atopowe zapalenie skóry oraz zaburzenia układu oddechowego. W przypadku alergii na ten składnik warto unikać olejów roślinnych pochodzenia sojowego. Osoby z alergią na ten składnik powinny uważnie czytać etykiety wszystkich produktów.

Alergia na produkty z pszenicą

Alergia na pszenicę często mylona jest z chorobą celiakią. Choroby mają podobny przebieg, dlatego trzeba przejść odpowiednie badania, aby uzyskać prawidłową diagnozę. Wiele produktów jest na bazie pszenicy, dlatego należy uważać na produkty pochodne, które mogą zawierać nawet śladowe ilości pszenicy. Producent powinien zapewnić nam informacji na temat żywności z tym składnikiem. Zboża zawierające gluten są również niebezpieczne dla zdrowia alergików. Tymi zbożami są: pszenica, jęczmień, żyto oraz ich odmiany hybrydowe).

Źródła:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/wielka-semka-alergenow-pokarmowych-jakie-sa-najczestsze-alergie-pokarmowe-sprawdz-liste-alergenow

Autor: Silesian