Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaka nazwa dla Macedonii

Treść

Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii.

582 europosłów poparło dokument, a 70 zagłosowało przeciw. Projekt rezolucji przypomina, że już w 2003 r. na posiedzeniu Rady Europejskiej w Salonikach zobowiązano się do przyjęcia wszystkich państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Proces ten od dawna napotyka problemy. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii posiada status kraju kandydującego do członkostwa w UE od ponad sześciu lat.
Kraina geograficzna o nazwie Macedonia leży na obszarze Bułgarii, Grecji i BJRM. Negocjacje akcesyjne do tej pory nie rozpoczęły się głównie z powodu bilateralnego sporu o nazwę tego kraju (wciąż tymczasową). Ich rozpoczęciu sprzeciwiają się przede wszystkim Grecy. Jednak wielu posłów do PE ostro skrytykowało wczoraj tego rodzaju przeszkodę. Chcą niezwłocznego określenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tym krajem. - W tym przypadku idzie o Grecję i w tej sprawie głosu Grecji nie możemy postrzegać jako osłabionego ze względu na wewnętrzny kryzys finansowy w tym kraju. Z jednej strony trzeba zrobić wszystko, aby rozpoczęcie negocjacji nie oznaczało wciągnięcia Unii w lokalne konflikty, a z drugiej - stymulować pogłębioną dyskusję nad strategią dalszego rozszerzania Unii w kontekście poważnego kryzysu - powiedział na forum PE prof. Mirosław Piotrowski.
Trudno przewidzieć, kiedy zakończy się spór o nazwę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, który obecnie jest rozwiązywany pod nadzorem ONZ. Parlament Europejski wezwał dziś Radę do rozpoczęcia procesu negocjacyjnego z tym krajem.

Dawid Nahajowski, Strasburg

Nasz Dziennik Czwartek, 15 marca 2012, Nr 63 (4298)

Autor: au