Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jednolity Plik Kontrolny - co warto wiedzieć?

Treść

Obowiązek wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy obecnie większość przedsiębiorców. Warto więc dowiedzieć się na ten temat więcej. Czym jest właściwie JPK? W jakim celu składa się deklarację miesięczną, a w jakim kwartalną? 

Stworzenie dobrze prosperującej, przynoszącej dochody firmy jest celem większości przedsiębiorców. To właśnie to decyduje o sukcesie w danej branży. Warto pamiętać jednak, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Mowa tu jednak nie tylko o wszelkich strategiach działania i ryzyku biznesowym, a o licznych obowiązkach, jakie należy wypełnić, jako podmiot gospodarczy. Najwięcej formalności wiąże się oczywiście z prowadzeniem jasnej, klarownej u spełniającej wszelkie normy księgowości. Jest to absolutna podstawa. We wszelkich zobowiązaniach wobec Urzędów Skarbowych, nie ma miejsca na najmniejsze nawet pomyłki. Każda z nich może bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje. Jednym z obowiązków koniecznych do wypełnienia przez przedsiębiorcę jest wysłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Co to właściwie jest? Kiedy należy wysłać plik jpk v7m, a kiedy JPK v7k?

Jednolity Plik Kontrolny — co to jest? 

Jednolity Plik Kontrolny to nic innego jak odpowiednio przygotowane zestawienia konkretnych danych dotyczących poszczególnych firm. Zbiory te generowane są bezpośrednio z odpowiedniego oprogramowania księgowego stosowanego w danym przedsiębiorstwie. Obowiązkiem jest przesyłanie ich w obowiązującym terminie do właściwego urzędu skarbowego lub na żądanie innych organów skarbowych. Dzięki temu jednostki te mają zapewniony bardzo łatwy wgląd do wszelkich informacji dotyczących operacji gospodarczych, wykonanych przez firmę. Co więcej, warto podkreślić też, że jednolity plik kontrolny pozwala na przekazanie danych w formie elektronicznej, co owocuje przede wszystkim oszczędnością czasu.

Obecnie istnieje kilka rodzajów JPK. Jednym z nich jest JPK_VAT, czyli dokładniej mówiąc jednolity plik kontrolny ewidencji VAT. Jakiś czas temu pojawił się także nowy plik z tej grupy — JPK v7, który ma zostać wprowadzony w już październiku. Jest to nic innego jak po prostu uproszczony zbiór wszelkich danych dotyczących transakcji firmowych. Wśród nich zawarte są kwoty, dane klientów, czy też stawki podatku VAT. Wprowadzenie tego pliku ma na celu ułatwienie dla podatników. JPK V7 dzieli się na dwie części, jakimi są JPK v7m oraz plik jpk v7m.

JPK V7M i JPK V7K — deklaracja kwartalna i miesięczna

Każdy podatnik zobowiązany jest do złożenia JPK v7m. W jakim celu jednak się go składa oraz kiedy należy to zrobić? Plik ten to nic innego jak deklaracja miesięczna. Jej przekazanie do urzędu skarbowego nastąpić powinno najpóźniej 25 dnia miesiąca kolejnego po poprzednim rozliczonym. JPK V7M jest dokumentem od towarów i usług składającym się z dwóch części — deklaracji oraz ewidencji VAT. Wszelkie dane w nich zawarte oraz ich zakres, określone są w odpowiednim rozporządzeniu.

Drugą, lecz niemniej istotną częścią JPK V7 jest deklaracja składana co trzy miesiące, czyli tak zwana deklaracja kwartalna. Plik JPK v7k, podobnie jak JPK V7M przekazuje odpowiednim organom informacje dotyczące wszelkich transakcji oraz składa się z dwóch części. Przeznaczony jest on dla podatników rozliczających się w systemie kwartalnym. Warto jednak zaznaczyć, że częstotliwość składania tego pliku, jest taka sama, jak przy deklaracji miesięcznej. W przypadku przesyłania deklaracji należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu wszelkich terminów.

Autor: Silesian