Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kamery internetowe - czym kierować się przy zakupie?

Treść

Obecne warunki sprawiają konieczność komunikowania się w wielu sytuacjach online. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy robić to dosłownie z każdego miejsca na ziemi. Niewątpliwie ważną kwestią jest to, abyśmy dobrze widzieli swojego rozmówcę i na odwrót. Do tego celu, przydają się kamery internetowe, które umożliwiają przeprowadzanie wysokiej jakości rozmów z bliskimi. To również idealne urządzenia do przeprowadzania modnych streamingów. Szeroki wybór produktów na rynku, może sprawić pewne trudności w wyborze tego odpowiedniego. Poniżej podpowiemy jak wybrać kamerę internetową i czym kierować się przy zakupie.

Kamery internetowe – jak je wybrać?

Prowadząc rozmowy przy użyciu komputera, z pewnością pragniemy aby nasz rozmówca nas dobrze widział. Nie ma chyba nic bardziej irytującego jak niewyraźny, opóźniony i zamglony obraz. Rozmowy online w takim wydaniu nie są pożądane. Niezależnie czy chcemy wykorzystać kamerkę do zadań prywatnych, czy służbowych, powinna ona zapewniać stabilny, szczegółowy obraz podczas rozmowy. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko ten produkt ma wpływ na prawidłowe przekazywanie obrazu. Ważne jest również szybkie i stabilne łącze internetowe, które umożliwi nawiązywanie bezproblemowych połączeń. Gdy spełnimy te warunki, czas na wybór odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać kamerę internetową i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rozdzielczość kamery internetowej

Najbardziej popularne kamery internetowe posiadają obraz w rozdzielczości 720p czyli HD. Jest to 1280 x 720 pikseli. Takie parametry zwykle przekładają się na wystarczająco dobrą jakość obrazu podczas zwykłego użytkowania. Urządzenia tego typu bez problemu umożliwią pogaduszki z rodziną i znajomymi. Tanie kamery, które dostępne są na rynku, mogą posiadać również rozdzielczość 630 x 480, jednak zdecydowanie odradzamy ich zakup. Jakość przesyłanego obrazu w tym wypadku jest niedopuszczalna i lepiej skorzystać rozmowy głosowej.

Sama jednak rozdzielczość to nie wszystko. Jest ona ściśle związana z innymi czynnikami, jak matryca czy prędkość wyświetlanego obrazu. Im większa rozdzielczość, tym lepszy obraz. Jednak optymalne przesyłanie obrazu to np. 800 x 600 pikseli przy prędkości 30 klatek na sekundę. Jeżeli wybierzemy większą rozdzielczość, zazwyczaj stanie się to kosztem płynności przesyłanego obrazu.

Informacje o maksymalnej rozdzielczości wideo, która możliwa jest przy płynnej pracy kamerki, są zazwyczaj umieszczane na opakowaniu producenta. Warto przyjrzeć się tym wartościom.

Dodatkowo powinniśmy zapoznać się z oferowaną przez sprzęt głębią kolorów, która standardowo wynosi 24 lub 32. Im ta wartość będzie wyższa, tym przesyłany widok będzie bardziej wyrazisty i nasycony kolorami.

Zwróćmy uwagę również na prędkość obrazu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, płynny obraz niekiedy można uzyskać tylko i wyłącznie kosztem rozdzielczości. Należy szukać kamerki, która będzie charakteryzowała się w miarę dużą prędkością, przy nie za dużym obrazie.

Łączność kamery internetowej

Obecnie wszelkie niepotrzebne przewody oraz kable odchodzą do lamusa. Większość akcesoriów dostępnych na rynków, oferują nam bezprzewodowe połączenie z komputerem. Tak jest również w przypadku kamerek internetowych. Oczywiście są na rynku jeszcze rozwiązania przewodowe, które podłącza się klasycznie, przez kabel, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem są kamerki wyposażone w technologie Bluetooth. Jest to bardzo wygodna alternatywa, gdyż taki sprzęt można umieścić dosłownie w każdym miejscu. Jeżeli jesteś typem aktywnej osoby, która nie może długo wysiedzieć w miejscu, taka kamerka będzie dobrą opcją. Pozwoli Ci na swobodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Należy jednak uważać, gdyż słabej jakości kamerki, mogą charakteryzować się zakłóceniami w transferze. Na rynku dostępne są również urządzenia z możliwością połączenia przez WiFi.

Regulacja ostrości kamery internetowej

Chcąc wybrać odpowiednią kamerkę, musimy również pochylić się nad parametrem, jakim jest ostrość obrazu. To ona sprawia, że obraz skupia się na nas i umożliwia odtwarzanie wszelkich detali. Wyróżniamy 3 tryby ostrości:

Autofocus — który jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Sam dostosowuje ostrość obrazu, skupia się na centralnym obiekcie.

Focus free — stała ostrość, której nie regulujemy. Ustawiona jest tak, że obiekty w średniej oraz dalekiej odległości są dobrze widoczne. Kłopot może wystąpić przy przedmiotach, które będą bardzo blisko kamerki, ponieważ mogą być rozmazane.

Regulacja manualna – w takim wypadku, to my sami musimy zadbać o ustawienie odpowiedniej ostrości obrazu. W tym celu najczęściej służy specjalny pierścień przy obiektywie. Takie rozwiązanie występuje głównie w tańszych modelach.

Rejestracja obrazu w podczerwieni

Jeżeli mamy zamiar prowadzić rozmowy późnym wieczorem bądź nocą, warto przemyśleć zakup kamery, która umożliwia nagrywanie w ciemności. Kamery internetowe, które posiadają podczerwień, emitują podczerwone światło, które pozwala na nagrywanie w znośniej jakości nawet podczas mroku.

Funkcje dodatkowe

Miłym dodatkiem, które oferują droższe kamery internetowe jest np.:

-funkcja aparatu cyfrowego,

-funkcja wideokonferencji,

-funkcja dyktafonu.

Autor: Silesian