Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolizja pożyczonym samochodem - co ci grozi?

Treść

W obecnych czasach niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia bez samochodu. Dzięki niemu możemy się błyskawicznie przemieszczać z miejsca na miejsce, zrobić duże zakupy na cały tydzień, odwieźć dziecko do szkoły, czy też wyjechać na wakacje. Możliwości, w których zastosowanie samochodu ma sens, jest naprawdę wiele. Czasami jednak sprawy mogą się nieco skomplikować i z różnych powodów możemy się znaleźć za kierownicą cudzego samochodu. Właściciel pojazdu może go komuś pożyczyć - na krócej lub na dłużej. Taka uprzejmość to zwykła ludzka rzecz, ale należy pamiętać, że wiążą się z nią poważne kwestie natury prawnej oraz finansowej. Kierując pojazdem mechanicznym, można się spodziewać różnych niespodzianek, w tym bardzo przykrych. Dobrze jest więc wiedzieć, co może czyhać na kierowcę, a co na właściciela pojazdu, który został pożyczony. To uchroni nas przed przykrymi niespodziankami w przyszłości.
Kolizja pożyczonym samochodem - o czym trzeba koniecznie pamiętać?
W przypadku, gdy korzystamy z pożyczonego samochodu, kluczową sprawą jest fakt, by samochód posiadał aktualne ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, gdyż to z OC polisy właściciela pojazdu zostanie ściągnięte potencjalne odszkodowanie za szkodę wynikającą z wypadku, spowodowanego przez dany pojazd. Właściciel auta albo jego właścicielka nie zawsze muszą jednak mieć wykupioną taką polisę OC. O tym, czy taka polisa jest przypisana do danego samochodu, poinformuje nas błyskawicznie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dostęp do strony z takimi danymi możemy uzyskać, np. wizytując specjalistyczną stronę internetową: http://ocetka.pl/. Kolizja pożyczonym samochodem może się przydarzyć każdemu, w każdej chwili. Sprawca wypadku będzie wówczas chroniony przez polisę OC przypisaną do pożyczonego samochodu. W okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej danej polisy przypisanej do auta, możemy w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Może się to okazać szczególnie istotne w sytuacjach, w których niekoniecznie chcielibyśmy się znaleźć.
Ograniczone zaufanie do właściciela pojazdu - warto mieć to na uwadze
Sprawdzenie, czy ubezpieczenie samochodu w ramach OC, jest obowiązujące, leży więc w żywotnym interesie każdego, kto zamierza kierować pożyczonym samochodem. W przypadku niegroźnych kolizji sprawy rozchodzą się przeważnie po kościach.W przypadku groźniejszych zdarzeń właścicielowi samochodu grożą sankcje w postaci wyższych kwot za OC. Można wówczas dochodzić odszkodowania od sprawcy wypadku. Takie sprawy załatwia się polubownie, ale czasem konieczne będzie wstąpienie na drogę sądową. Warto więc pamiętać na każdym kroku o ubezpieczeniach obowiązkowych, takich jak OC. Dla każdego właściciela samochodu powinna to być kluczowa sprawa. Pożyczanie samochodu może być miłym gestem, ale może też się okazać gwoździem do trumny niejednej znajomości. Pamiętajmy także, że potencjalne kolizje zostaną odnotowane w naszym OC oraz będą one także obarczać sprawcę wypadku. Ubezpieczeniem OC danego pojazdu jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która nim będzie kierować. Warto więc OC opłacać na czas, zwłaszcza jeśli czasami pożyczasz samochód. Konsekwencje wypadku w niektórych sytuacjach mogą się okazać bardzo kosztowne. Pożyczonym autem należy więc kierować rozsądnie oraz rozważnie i np. pod żadnym pozorem nie należy się oddalać z miejsca wypadku. W przypadku braku ubezpieczenia OC za szkodę odpowiadają solidarnie: kierujący pojazdem mechanicznym jak i właściciel pożyczonego auta. Bycie właścicielem pojazdu, który zamierzamy pożyczyć to poważna odpowiedzialność - warto o tym pamiętać.

Autor: Silesian