Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja w kościółku u Rocha

Treść

Wczoraj w kościele św. Rocha w Dąbrówce specjalna komisja odebrała po renowacji wykonanej przez Józefa Steca, Agnieszkę Chojkowską-Sawicką i Marcina Chojkowskiego zabytkowy ołtarz i drewniane malowidła na suficie w głównej części świątyni.


Zdaniem Roberta Ślusarka, historyka sztuki z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, modrzewiowy kościołek został wybudowany na przełomie wieków XVI i XVII. Konsekrowany był w roku 1662 przez biskupa Oborskiego. Z tego też okresu pochodzą umieszczone w kasetonach na stropie rozety i portrety świętych, w tym największe malowidło przedstawiające św. Norberta oraz podobizna króla Władysława Jagiełły, fundatora klasztoru Norbertanów, którzy opiekowali się tą świątynią.



- Prace przy ołtarzu trwały ponad pół roku - podkreśla Józef Stec. - Przywróciliśmy mu oryginalne kolory. Wykonaliśmy pełną konserwację techniczną i estetyczną. Usunęliśmy zabrudzenia, odpryski. Drewniane polichromie zarówno w prezbiterium jak i w nawie były bardzo mocno zniszczone. Wszystkie zostały oczyszczone, zaimpregnowane i odświeżone.


Wczoraj efekty zabiegów oceniała komisja w składzie: dr Józef Furdyna, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury, Barbara Skuza - kierownik Delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków oraz Maria Manna - specjalista d. s. zabytków ruchomych tej instytucji. Wypowiedziom fachowców przysłuchiwał się Marian Kulig, wiceprzewodniczący Rady Parafialnej.


Po obejrzeniu obiektów poddanych rewaloryzacji i wysłuchaniu wyjaśnień trójki konserwatorów, dr Józef Furdyna powiedział krótko: - Przyjmujemy te prace bez zastrzeżeń. Chcielibyśmy pogratulować wspaniałego efektu zarówno wykonawcom, jak i gospodarzowi tej świątyni.


Ks. prałat Józef Janas powiedział "Dziennikowi", że to nie koniec przedsięwzięcia: - Remont rozpoczęliśmy od konserwacji zewnętrznej kościoła. Ona była najistotniejsza. Później weszliśmy do środka i odnowiliśmy te piękne wnętrza. Zamierzamy jeszcze odrestaurować obraz przedstawiający Pietę oraz zabytkowy krzyż.

(pg)

"Dziennik Polski" 2004-11-10

Autor: kl