Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Korpus nie dla kolaborantów

Treść

Nawet 60-80 tys. osób może objąć mający powstać Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W skład Korpusu będą wchodzić osoby, które brały udział w walkach zbrojnych o niepodległość lub ustalenie granic państwa polskiego. Projekt ustawy zakreśla okres tych walk do 8 maja 1945 roku.

Do Korpusu będą mogły wejść również osoby uczestniczące (już po zakończeniu II wojny światowej) w walkach przeciw reżimowi komunistycznemu na terytorium Polski w granicach z dnia 31 sierpnia 1939 roku, oraz w granicach powojennych, a także osoby odznaczone Orderem Krzyża Wojskowego. Poselski projekt, którym dziś zajmie się Sejm, przewiduje, że nad Korpusem patronat obejmie prezydent.

Projekt zakreśla także krąg tych, którzy nie będą mogli wejść do Korpusu. To ludzie, którzy swoimi działaniami zaprzeczyli patriotycznej postawie poprzez m.in. kolaborację przeciwko niepodległości lub integralności terytorialnej Polski z władzami państw okupujących jej terytorium, dobrowolne odstępstwo od narodowości polskiej lub obywatelstwa polskiego (z wyłączeniem osób, które później brały udział w walkach o niepodległość) czy pełniące służbę w instytucjach stosujących represje wobec osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości RP. Projekt podaje szczegółową listę takich wyłączeń.

Status weterana będzie nadawał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w drodze decyzji administracyjnej.

Weteranom ma przysługiwać m.in. (waloryzowany) dodatek w wysokości 200 zł miesięcznie, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, do bezpłatnego zaopatrzenia w leki oznaczone symbolami „Rp” lub „Rpz” czy bezpłatnych wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych.

Weteranom mają również przysługiwać: zasiłek pogrzebowy oraz wojskowa asysta honorowa – w przypadku pochówku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustanawia też dzień 1września Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem projektowanej ustawy jest szczególne uhonorowanie i otoczenie opieką „osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej, które narażając własne życie i zdrowie, walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność”. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, powszechne są przypadki pozostawania tych osób w zapomnieniu, w niedostatku, a często w nędzy.

„Moralnym obowiązkiem władz państwowych wobec weteranów walk o niepodległość jest sprawiedliwa ocena działalności tych osób, promowanie ich patriotycznej postawy oraz materialne wspieranie i pomoc nakierowana na zapewnienie im godnej egzystencji” – czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy, że od 30 marca ub.r. obowiązuje ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, w której zapisano prawną definicję weterana i weterana poszkodowanego oraz przyznano im określone uprawnienia.

Obecnie, według danych resortu obrony z 1 marca br., do MON wpłynęło 6700 wniosków o przyznanie statusu weterana i weterana poszkodowanego, a już 6036 weteranów i 334 weteranów poszkodowanych może korzystać ze swoich uprawnień.

Ustawa zapewnia weteranom m.in. świadczenia opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowanie nauki, uprawnienia socjalne i pracownicze, a także możliwość ubiegania się o przyznanie specjalnego dodatku dla weterana. Weterani mają także swoje święto.

29 maja ustanowiono Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. W Warszawie powstanie też Centrum Żołnierza – Weterana Misji Zagranicznych, które rozpocznie swoją działalność w przyszłym roku.

Nasz Dziennik Wtorek, 5 marca 2013

Autor: jc