Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kostka brukowa do ogrodu - co warto wiedzieć i gdzie kupić ją w Nowym Sączu?

Treść

Wyobrażając sobie ogród zazwyczaj wyobrażamy sobie kwitnące rośliny i otaczającą zieleń. Ta przestrzeń wokół budynku to oczywiście nie tylko krzewy oraz kwiaty! To również odpowiednio uporządkowane i utwardzone szlaki komunikacyjne, które ograniczą powstawanie kałuż. Na co należy zwrócić uwagę, podczas tworzenia podjazdu, ścieżek z kostki brukowej?

Na jaki materiał się zdecydować?

Rozwiązaniem do stworzenia praktycznej nawierzchni jest wybór właściwego materiału – takiego, który sprosta trudnym warunkom atmosferycznym; zmieniającym się temperaturom, opadom deszczu i niskim temperaturom. W tej kategorii nie ma sobie równych betonowa kostka brukowa, nazywana również brukiem. Po pierwsze jest trwała i odporna, ale także pozwala na budowanie interesujących aranżacji odpowiednio dopasowanych do stylistyki otoczenia.

Co należy wiedzieć, wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa do ogrodu powinna być odpowiedniej grubości. W miejsca, które będą poddawane większym obciążeniom, takich jak podjazd czy parking samochodowy, lepiej sięgnąć po kostki, płyty brukowe o grubości od 8 do 10 cm. Tam, gdzie odbywać się ma tylko ruch pieszy, odpowiednia będzie kostka brukowa o grubości 4 lub 6 cm.

Oprócz wielkości kostek brukowych coraz częściej do głosu dochodzą też względy ekologiczne. W ostatnich latach coraz częściej na popularności zyskują rozwiązania z segmentu eko, a więc takie, które dzięki specjalnym szczelinom pozwalają na szybkie wnikanie wody opadowej w grunt. Alternatywa ta nie tylko wspiera ekosystem i ogranicza tworzenie się kałuż, ale także eliminuje potrzebę tworzenia odwodnień liniowych, a co więcej  prezentuje się niezwykle stylowo. Szczeliny powstałe między płytami brukowymi można wypełnić dowolnie – np. ziemią, trawą czy kruszywem.

Aby mieć gwarancję trwałości nawierzchni, warto również zwrócić uwagę na parametry użytkowe rozwiązania, które odnoszą się do odporności na zabrudzenia oraz łatwości ich usuwania. Powyższe zalety można znaleźć w płytach brukowych Bruk-Bet z ochroną Perlon® Lamino®. To metoda ochrony bruku polegająca na powlekaniu powierzchni środkami polimerowymi, przez co staje się ona odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Kostka nie będzie blaknąć na skutek działania promieni UV, będzie odporna na działanie mrozu i soli odladzających, ale również nie sprawi trudności w utrzymaniu w czystości. Wynika to ze zmniejszonego stopnia wchłaniania zanieczyszczeń – nawet takich jak olej, wino czy smar.

Decydując się na konkretną kostkę brukową nie możemy zapomnieć o stylu posesji.  Nawierzchnia musi być uzupełnieniem całości zieleńca. Należy dobierać ją kolorystycznie do odcieni dominujących na zewnątrz budynku, a więc tych, którymi pokryte są ogrodzenie czy elewacja. Mogą nawiązywać kolorystycznie do reszty materiałów lub być w kontraście. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym budynkiem, szarościami oraz minimalizmem, najlepiej sprawdzą się kostki w kolorze grafitowym lub szarym, natomiast tam gdzie panują klasyczne inspiracje, lepiej prezentować się będą ciepłe odcienie oraz bardziej zaoblone kształty.

Planowanie chodniku w ogrodzie

Większości z nas pewnie wydaje się, że planowanie ścieżek i chodników na posesji to banalna sprawa. Nic bardziej mylnego! Na tych obszarach bardzo łatwo o tzw. przedepty. Chodzi o drogi na skróty, czyli wydeptane szlaki między poszczególnymi częściami zieleńca, które mogą doprowadzić do zniszczenia trawy. Aby wyeliminować ich powstawanie, trzeba zacząć od dobrej koncepcji! Obligatoryjne trakty komunikacyjne to te, które łączą wejście na posesję z drzwiami wejściowymi oraz przejście między domem a ogrodem. Dla większego komfortu dobrym pomysłem bedzie zagospodarowanie dróżek w miejscach, gdzie stosunkowo często chodzimy np. między tarasem a basenem, śmietnikiem czy miejscem zabaw dzieci.

Istotne jest nie tylko to, jak zaplanować właściwie chodnik w naszym ogrodzie, ale również to, czego nie powinniśmy robić! Po pierwsze nie można przesadzać z wybrukowanymi powierzchniami, aby nie stały się dominujące w ogrodzie i nie ograniczyły naturalnego uroku ogrodu. Podczas projektowania nawierzchni wokół domu należy znaleźć „złoty środek”, a ilość betonowych połaci dopasować odpowiednio do powierzchni, którą dysponujemy. Ważne też jest to, żeby nie projektować alejek za blisko drzew oraz krzewów, w szczególności tych płytko zakorzenionych. W przeciwnym razie nie tylko zaszkodzimy roślinom, ale w przyszłości zgotujemy sobie konieczność dodatkowych remontów spowodowanych naruszeniem nawierzchni przez rozrastające się korzenie drzew.

Alternatywna kostki brukowej

Czy kostka brukowa to jedyny materiał, który można wykorzystać to stworzenia ścieżek w ogrodzie? Oczywiście, że nie! W ostatnich latach na popularności zyskują rozwiązania z wyglądu nawiązujące do naturalnych surowców, takie jak płyty deptakowe i ogrodowe Drewno Ogrodowe Atlus czy Kamień Ciosany z firmy Bruk-Bet. Odwzorowują one realne struktury, które występują w przyrodzie, czym potęgują wrażenie realizmu i podkreślają klimat ogrodu. Stosuje się je z reguły w głębi posesji, sięgając po mniej formalne układy. Dzięki temu perfekcyjnie komponują się z roślinnością.

Zamiast bruku lub naturalnych imitacji właściciele posesji coraz częściej wybierają również kostki brukowe ekologiczne (np. Bruk-Bet Novator® Eco) – szczególnie te o większym wymiarze. Propozycje atrakcyjnie korespondują z nowoczesną architekturą i pasują do minimalistycznych ogrodów. Można je układać równo obok siebie lub w postaci symetrycznych pasów oddzielonych kępami zielonej trawy lub kruszyw. Taka betonowo-trawiasta nawierzchnia ociepli chłodny wizerunek modernistycznych aranżacji.

 

Bruk posiada szereg zalet - jest materiałem stylowym, niezniszczalnym, a co najważniejsze praktycznym. To dlatego, mimo wielu konkurentów, jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez inwestorów. Aby przetrwał w nienaruszonym stanie wiele lat, dobrze dobrać jego grubość do obciążeń, jakim będzie poddawany, a także zdecydować się na asortyment o bardziej innowacyjnych parametrach – chociażby takich jak ochrona nawierzchni Perlon® Lamino®, która ograniczy pojawianie się  zabrudzeń i ułatwi utrzymanie go w należytej czystości. 

Gdzie kupić kostki brukowe w Nowym Sączu?

Zapraszamy do autoryzowanych punktów sprzedaży Bruk-Bet:

RAMEX Nowy Sącz
ul. Węgierska 79
33-300 Nowy Sącz
tel. 18 262 21 68,
wegierska@ramex.pl

GRANITBRUK
ul. Wincentego Witosa
33-300 Nowy Sącz
tel. 515 961 600

Autor: Silesian