Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krowy na wystawie. Szczyrzyc

Treść

Bardzo dobra płodność, lekkie porody, duża żywotność cieląt i łatwość ich odchowu oraz wysoka wartość biologiczna mleka - to główne zalety polskiej krowy czerwonej. Wystawa tej rasy odbyła się w weekend w Szczyrzycu, do którego - oprócz hodowców - przyjechali również producenci pasz, ciągników, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.



Organizatorem wystawy był Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego z siedzibą w Jodłowniku wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie i Urzędem Gminy Jodłownik.

- Gmina ma duże tradycje w hodowli polskiego bydła czerwonego - mówił wójt Paweł Stawarz. - Wystawa to duża promocja dla naszej rolniczej miejscowości.

Bydło polskie czerwone na naszych ziemiach pojawiło się prawdopodobnie na początku XVI wieku. W roku 1969 władze administracyjne, kierujące hodowlą zadecydowały o przeznaczeniu większości obszarów zasiedlonych przez polskie bydło czerwone pod hodowlę rasy czarno białej i czerwono białej. Dopiero w latach siedemdziesiątych w południowej Polsce udało się utworzyć rejon zachowawczy hodowli bydła polskiego czerwonego, jednym z ważniejszych ośrodków stała się ziemia jodłownicka i szczyrzycka. Hodowlą bydła czerwonego doskonale przystosowanego do trudnych warunków górskich, o silnych nogach i twardych racicach i niewybrednego w doborze pasz zajmuje się nawet tutejsze opactwo o. Cystersów w klasztornym gospodarstwie rolnym. Jacek Bugajski, "Dziennik Polski" 2007-06-04


Autor: ea