Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Ojciec Święty Franciszek ma pewien naturalny dystans do Soboru Watykańskiego II

Treść

Byłoby na pewno rzeczą ciekawą prześledzenie niuansów, które wynikają z tego, że poprzednicy papieża Franciszka byli uczestnikami Soboru Watykańskiego II, realizowali wiernie Sobór, natomiast papież Franciszek ma pewien naturalny dystans do Soboru. Sprawia on, że – zdaniem niektórych komentatorów – Ojciec Święty może czuć się uwolniony od przesłania soborowego i to daje mu impuls do nowych spojrzeń na rzeczywistość Kościoła – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, podsumowując w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dotychczasowe 11 lat pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

Mija 11 lat od wyboru na papieża Argentyńczyka ks. kard Jorge Mario Bergoglio. Ojciec Święty Franciszek jest 266. Biskupem Rzymu. Pomimo długiego czasu zasiadania przez niego na Stolicy Piotrowej trudno jest jednoznacznie określić jakąś charakterystyczną myśl przewodnią pontyfikatu obecnej Głowy Kościoła. Ojciec Święty Franciszek, w przeciwieństwie do poprzedników – św. Jana Pawła II i jego „Nie lękajcie się!” oraz Benedykta XVI i jego „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” – nie wypracował jednego programowego hasła, które mogłoby stać się mottem jego papieskiej posługi.

– Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ktoś (a nawet wielu) może powiedzieć, że takim hasłem jest miłosierdzie, ale to miłosierdzie jest ukonkretnione w postaci wielu różnych tematów i być może takie hasło można wskazać. Myślę, że profilem tego pontyfikatu jest też opcja duszpasterska, tzw. paradygmat duszpasterski, a więc bardzo praktyczne ukierunkowanie – troska o zbawienie człowieka wyrażona przez posługę pastoralną – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Ojciec Święty przedstawił priorytety swojego nauczania w adhortacji papieskiego „Evangelii gaudium”. Najczęściej papież Franciszek kojarzony jest jednak z encykliką „Laudato si’”, poświęconej ekologii. Ten aspekt stanowi istotną część nauczania obecnej Głowy Kościoła, ale – zdaniem gościa „Aktualności dnia” – wpisuje się on w szerszy nurt poświęcony miłosierdziu. Do tego bardzo ważnym w dzisiejszych czasach dokumentem jest adhortacja „Amoris laetitia”, poświęcona problematyce małżeństwa i rodziny. Warto wspomnieć też o społecznej encyklice „Fratelli tutti” traktującej o braterstwie wszystkich ludzi – również w przestrzeni ekonomicznej.

– Zróżnicowanie tych dokumentów jest dość znaczące. Ono z jednej strony wskazuje na kontynuację myśli poprzedników, jeżeli chodzi o nauczanie, natomiast niewątpliwie akcenty tego nauczania są inaczej rozłożone – stwierdził duchowny.

Istotne z punktu widzenia myśli przewodnich pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka jest to, że jest on pierwszym papieżem wybranym po Soborze Watykańskim II, który nie brał w nim bezpośrednio udziału.

– Byłoby na pewno rzeczą ciekawą prześledzenie niuansów, które wynikają z tego, że poprzednicy papieża Franciszka byli uczestnikami Soboru, realizowali wiernie Sobór, natomiast papież Franciszek ma pewien naturalny dystans do Soboru, który sprawia, że – zdaniem niektórych komentatorów – może czuć się uwolniony od przesłania soborowego i to daje mu impuls do nowych spojrzeń na rzeczywistość Kościoła – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Obecna Głowa Kościoła zwraca też szczególną uwagę na dialog międzyreligijny. Ma to związek z licznymi podróżami apostolskimi do krajów, gdzie chrześcijaństwo nie jest religią uprzywilejowaną. Stąd m.in. liczne próby dialogu z przedstawicielami świata islamu. Wiąże się z tym też filozofia „pójścia na peryferia”. Z tego powodu Biskup Rzymu odwiedził m.in. Indian kanadyjskich, Kazachów czy Mongołów, wśród których społeczności katolickie nie są duże.

– Byliśmy przyzwyczajeni do tej pory do innej geografii pielgrzymek papieskich. Zwłaszcza mam tutaj na myśli św. Jana Pawła II – Papieża-Pielgrzyma, który ogarnął swoimi pielgrzymkami cały świat. Te podróże apostolskie były skierowane przede wszystkim w stronę chrześcijan, aby umacniać ich w wierze, aby rozbudzać tę wiarę (…). Papież Franciszek wybrał taki nurt geografii świata, w którym chrześcijaństwo jest zdecydowaną mniejszością i to na pewno inaczej profiluje sposób przepowiadania. To jest sposób nastawiony na pewno nie na apologię chrześcijaństwa, nie na jakieś intensywne jego promowanie, ale na próbę budowania dialogu, szukania wspólnych fundamentów w celu przekonania, że potrzebujemy dialogu, że potrzebujemy wspólnego domu, w którym pragniemy koegzystować w pokoju. To jest pielgrzymowanie nowymi ścieżkami w porównaniu z poprzednikami – mówił gość „Aktualności dnia”.

W audycji poruszony został również temat 397. plenarnego zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Główne tematy obrad stanowi nauczanie religii w szkołach oraz Fundusz Kościelny. W ramach zebrania poruszone zostaną również tematy postępującej laicyzacji i politycznej walki z Kościołem, a także ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Podczas obrad wybrany zostanie też nowy przewodniczący KEP i jego zastępca.

Całość rozmowy z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2024

Autor: dj