Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kto zostanie polskim kandydatem na unijnego komisarza?

Treść

W tym tygodniu rząd może ogłosić nazwisko polskiego kandydata na unijnego komisarza. Ustawa kompetencyjna wskazuje, że premier musi mieć w tej sprawie zgodę prezydenta.

Państwa unijne muszą podać nazwiska swoich kandydatów na komisarzy do 30 sierpnia. Dalej nie wiemy, o jaką tekę zabiega rząd w Polsce i kogo premier zaproponuje do objęcia funkcji w Brukseli.

– Znalazłem już kandydata, ale muszę dochować  procedur. We wtorek na posiedzeniu rządu przekażę moją opinię na temat tego, kto powinien być komisarzem – wskazał premier Donald Tusk.

Premier ogłosił, że jest już po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej. W sprawie obsadzenia funkcji komisarza Donald Tusk zapowiedział spotkanie w cztery oczy z głową państwa, co wskazuje, że może on szukać porozumienia z Pałacem Prezydenckim. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa kompetencyjna. Premier, choć odrzuca jej zapisy, nie podjął żadnych działań, by regulacje zbadał Trybunał Konstytucyjny, a to jego rolą jest orzekanie, co w Polsce jest zgodne z Konstytucją RP, a co nie.

Pałac Prezydencki nie wyobraża sobie, by szef rządu pominął prezydenta Andrzeja Dudę przy zgłoszeniu polskiej kandydatury.

– Zgłoszenie kandydatury do szefowej Komisji Europejskiej wymaga zgody prezydenta. Ta procedura jest sformalizowana, więc potrzebna jest formalna, pisemna zgoda prezydenta na daną kandydaturę – mówił Mieszko Pawlak, szef Biura Polityki Międzynarodowej, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Prof. Mieczysław Ryba tłumaczył, że wskazując kandydata na unijnego komisarza, premier sięgnie po kogoś, kto będzie świadomy, jakie są interesy Platformy Obywatelskiej, a jednocześnie nie zagrozi niemieckiej dominacji w Brukseli.

– Wydaje się, że nic tutaj ciekawego nie może się zdarzyć lub takiego, co by utrudniało jakiekolwiek działania Niemiec w Unii Europejskiej. Przede wszystkim Donald Tusk będzie szukał człowieka całkowicie lojalnego – zauważył prof. Mieczysław Ryba, wykładowca akademicki.

W ostatnich latach Polskę w Komisji Europejskiej reprezentował Janusz Wojciechowski, który był unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Prawo i Sprawiedliwość, choć wybrało komisarza, w ostatnich miesiącach wycofało poparcie dla niego, a dymisji oczekiwał od niego prezes partii, Jarosław Kaczyński. W 2014 roku, gdy rządziła Platforma Obywatelska, unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług została Elżbieta Bieńkowska.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 12 sierpnia 2024

Autor: dj