Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kusoczek Beskida - Odrobina Beskidu

Treść

PIWNICZNA-ZDRÓJ/Petersburg. Barbara Paluchowa, piwniczańska poetka, promowała niedawno w Sankt Petersburgu tomik swojej poezji "Kusoczek Beskida - Odrobina Beskidu". Wydało go tam, w serii Biblioteka Lektur Polonijnych, tamtejsze Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Polonia oraz Konsulat Generalny RP.

Promocja książki odbyła się w ramach obchodów jubileuszu powstania miasta. Petersburg założył przed 300 laty Piotr Wielki. Miasto nie zapomniało o swoich korzeniach. W ramach różnych uroczystości zorganizowano także Dni Kultury Słowiańskiej. Obejmowały one także Dni Kultury Polskiej. Uświetniła je znana polska wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik, mieszkająca w Nowym Jorku, która wystąpiła w Filharmonii Petersburskiej. Natomiast w bibliotece w Gatczynie (jeden z pięciu carskich zespołów parkowo-pałacowych pod miastem), na Uniwersytecie im. Hercena, w Katedrze Języków Słowiańskich i podczas spotkania w jednym z domów kultury dwujęzyczny tomik promowała Barbara Paluchowa.

Piwniczańska poetka opowiadała na nich o Beskidzie Sądeckim, przeplatając zwierzenia wierszami wybranymi z najnowszej książki. Rozdawała też materiały promocyjne.

- Spotkań z tak otwartymi ludźmi, tamtejszą Polonią, obfitujących we wzruszające momenty, pytania o Polskę, nie zapomnę do końca życia - powiedziała "Dziennikowi" Barbara Paluchowa. - Jestem zbudowana też postawą Rosjan, gościnnych i otwartych. Zwiedziłam nie tylko Ermitaż i Muzeum Rosji, ale również dwa najsławniejsze pałace carskie poza miastem: Peterhoff z dziesiątkami najwymyślniej zaprojektowanych przepięknych fontann, schodzących ku Zatoce Fińskiej i Carskie Sioło z odtworzoną BursztynowąKomnatą, która zaginęła podczas II wojny światowej.

Piwniczańska poetka miała także okazję zobaczyć położony w murach Twierdzy Pietropawłowskiej sobór - miejsce pochówku wszystkich carów Rosji. W osobnej kaplicy pochowano w 1998 r. szczątki cara Mikołaja II, ostatniego z Romanowów, jego żony, dzieci i czworga wiernej służby rozstrzelanych w Jekaterynburgu na początku Rewolucji Październikowej.

(MIGA)

Najnowszy, dwujęzyczny polsko-rosyjski tomik "Kusoczek Beskida - Odrobina Beskidu" zawiera 50 wierszy poetki, wybranych z kilku wcześniejszych jej zbiorów jak i utwory nowe, poświęcone górom, Nowemu Sączowi, Krynicy, Piwnicznej, miłości oraz przemijaniu. Zostały one również przetłumaczone na język rosyjski. Autorka i tłumacze zadedykowali go Janowi Pawłowi II. Przekładów na język rosyjski dokonali Jekaterina Piotrowskaja i Anatolij Niechaj.

"Dziennik Polski" 2006-07-03

Autor: ab