Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lany poniedziałek świętem kobiet i życia

Treść

W polskiej tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest też jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. W przeszłości obchodzono jeszcze tzw. lany wtorek, kiedy to panny na wydaniu oblewały chłopców.

Dr Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zauważa, że w Polsce powinniśmy używać nazwy Dzień Świętego Lejka.

Obrzęd pokrapiania – jak tłumaczy – jest przyczynkiem do kojarzenia par i wstępowania w związki małżeńskie. Jest to także święto wszystkich kobiet.

Samo oblewanie – pokrapianie ma bardzo bogatą, osadzoną w odległej przeszłości, tradycję. Woda jest symbolem życia i oczyszczenia. Pokrapia się przede wszystkim młodą kobietę. Młody człowiek nie może – w przeszłości nigdy się tego nie robiło – pokropić starsza osobę, kobietę czy mężczyznę. Jeżeli starsi się oblewają to tylko nawzajem, chociaż w przeszłości nigdy tego nie czyniono. Ponieważ żywot tych osób, tu i teraz kończy się, to młodzi będą tworzyli rodzinę – akcentuje etnograf dr Aldona Plucińska.

Przypomnijmy, że oblewanie kogoś, kto tego nie chce może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł a nawet karą roku pozbawienia wolności. Policja, co roku apeluje o zachowanie umiaru. Polewanie przechodniów, samochodów czy autobusów jest traktowane jako wykroczenie. Oblanie może stanowić także naruszenie nietykalności osobistej.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 kwietnia 2017

Autor: mj

Tagi: Lany poniedziałek świętem kobiet i życia