Lasy Państwowe wyłączą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne
Treść
Lasy Państwowe wyłączą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne. W tym i w przyszłym roku planowane jest utworzenie stu nowych rezerwatów przyrody.
Z użytkowania gospodarczego wyłączono już blisko 700 tys. hektarów gruntów Lasów Państwowych. Trwają prace nad zwiększeniem tej powierzchni. Zarówno resort klimatu, jak i Lasy Państwowe, tłumaczą te działania odpowiedzialnością za stan przyrody i ekosystemów leśnych. W kuluarach pojawiają się zapowiedzi wyłączenia nawet 20 proc. lasów z użytkowania.
To bezprawne działania, niepoparte analizami dotyczącymi skutków m.in. ekonomicznych – powiedział były wiceminister środowiska, poseł PiS, Edward Siarka.
– W styczniu minister klimatu zupełnie bezprawnie, bez żadnej podstawy prawnej, na białej kartce, po prostu napisała dyspozycję do leśników, że wyłącza 30 nadleśnictw w Polsce, czyli dokładnie w 95 tys. hektarów. Teraz pojawiają się propozycje wyłączenia kolejnych obszarów bez jakichkolwiek podstawy prawnej i również bez jakiejkolwiek analizy. To będzie miało skutki przyrodnicze, jak i ekonomiczne. Ta sytuacja w stulecie lasów jest dla tej instytucji w tej chwili bardzo dramatyczna, ponieważ podejmowanie tego rodzaju spraw może wywołać nieodwracalne skutki, których już nigdy nie będziemy mogli do końca naprawić – zwrócił uwagę poseł Edward Siarka.
Poseł zwrócił uwagę, że te szkodliwe działania odbywają się pod pięknym hasłem „lasów społecznych”. Jednak – jak wskazał Edward Siarka – gdy nie będzie prowadzona tam mądra gospodarka może się wkrótce okazać, że ze względów chociażby bezpieczeństwa nie będzie można do tych lasów wchodzić.
Decyzją minister Pauliny Hennig-Kloski przedłużono również moratorium na wycinkę niektórych lasów. Obejmuje ono w sumie 94 tys. ha lasów na terenie 28 nadleśnictw. Lasy Państwowe zarządzają obszarem zajmującym prawie 24 proc. powierzchni lądowej Polski, czyli blisko 76 proc. powierzchni lasów.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 17 października 2024
Autor: dj