Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łemkowskie klimaty. Krynica-Zdrój

Treść

Piotr Droździk i Julia Doszna u Nikifora

W Muzeum Nikifora otwarta została wystawa fotografii Piotra Droździka zatytułowana "Łemkowszczyzna". Wernisaż uświetniła pieśniarka Julia Doszna.



Piotr Droździk (rocznik 1963), absolwent Pomaturalnego Studium Fotografii i Filmu w Krośnie, od dwudziestu kilku lat pracuje w sądeckim Muzeum Okręgowym, gdzie dokumentuje wszystko, co w tej placówce się dzieje. Jest autorem wielu pięknych wydawnictw. Przygotował kilka wystaw. Sporo podróżuje. Wyszukuje ciekawe zjawiska społeczne i kulturalne. Z aparatem trafia w niezwykłe zakątki. Przemierza tereny Beskidu Niskiego. Wydobywa z zakamarków niepamięci ziemie, które opuścili Łemkowie, wypędzeni podczas akcji "Wisła". Wyszykuje stare kapliczki i samotne krzyże tkwiące gdzieś w górskich lasach. Przybliża też twarze ludzi.

Podczas wernisażu wystawy w Muzeum Nikifora odbyła się promocja albumu Piotra Droździka "Łemkowszczyzna" (wstęp napisał znawca tego tematu Antoni Kroh). Znakomicie z fotografiami korespondował koncert Julii Doszny, pochodzącej z Bielanki pieśniarki, która - jak określają to krytycy - została obdarzona "źródlanym głosem". Artystka, wychowana w łemkowskiej rodzinie, w poczuciu własnej tożsamości narodowej, mówi, że śpiewanie jest nie tylko jej wewnętrzną potrzebą, ale także przymusem,, modlitwą, rozmową z ludźmi o Łemkach. Jej repertuar stanowią dawne pieśni religijne, obrzędowe i utwory poetyckie. Solistce podczas krynickiego występu towarzyszyli gitarzyści Krzysztof Pietrucha i Grzegorz Fijałkowski.
(PG), "Dziennik Polski" 2007-04-23


Autor: ea