Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Listy zamknięte

Treść

Wybory 2005

REGION. Dwudziestu kandydatów przypada na jeden mandat poselski w okręgu sądecko-podhalańskim (nr 14). O dwa miejsca do Senatu walczyć będzie natomiast 13 osób. Do Sejmu partie i komitety wyborcze wyborców zgłosiły 12 list, na których znajduje się 177 osób. Jeden z kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zmarł, listy już nie uzupełniono.

W ostatnim dniu w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu zarejestrowały swoje listy: Samoobrona RP, Socjaldemokracja Polska i Partia Demokratyczna.

List trzech komitetów wyborczych nie przyjęto, bowiem nie spełniły ustawowych wymogów. Były to Komitet Wyborczy OKO, Partia Centrum (prof. Zbigniewa Religi) i Komitet Wyborczy Dom Ojczysty (stworzony przez posłów Bogdana Pęka i Witolda Tomczaka), którego sądecko - podhalańską listę kandydatów na posłów otwierać miał Lucjan Tabaka, były wojewoda nowosądecki. Komitety nie zebrały wystarczającej ilości podpisów i do północy czekały daremnie na zwolnienie z konieczności składania list poparcia z podpisami (minimum 3 tys. podpisów do Senatu i 5 tys. do Sejmu). Państwowa Komisja Wyborcza zwolnienia im nie udzieliła, bo nie było ku temu podstaw.

Ze zwolnienia mogły skorzystać tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały już listy w ponad połowie okręgów, a jest ich do sejmu 41. Komitet, który zrejestrował 21 list z wymaganymi podpisami osób popierających, miał prawo otrzymać od Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenie, że nie musi już przedstawiać podpisów w pozostałych okręgach. Ze zwolnienia takiego skorzystały w Nowym Sączu Polska Partia Narodowa i Liga Polskich Rodzin.

Z kolei Komitet Wyborczy Wyborców im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zabiegał o zarejestrowanie kandydata na senatora, choć miał wystarczającą ilość podpisów (ponad trzy tysiące), nie miał prawa złożyć listy kandydatów, ponieważ nie został zarejestrowany przez PKW ze względu na wadliwe zgłoszenie. Nie pomogło odwołanie do sądu.

Pozostałe zgłoszenia były dokonane prawidłowo. Tylko komitety wyborcze Polskiej Partii Pracy i Ruchu Patriotycznego musiały uzupełnić listy podpisów, ale zdążyły w terminie.

- Sporo było prozaicznych błędów np. osoby, które zbierały podpisy, zamiast numeru PESEL wpisywały numer dowodu osobistego. Brakowało szczegółowych danych adresowych, np. numeru domu itd. Takie podpisy zgodnie z wytycznymi KBW odrzucaliśmy - mówi Janusz Blachura, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Pracownicy KBW wyrywkowo sprawdzali też w bazie danych numery PESEL, by wykluczyć wpisywanie na listy tzw. martwych dusz.

(MONK)

Listy parlamentarne w liczbach:

12 list kandydatów do Sejmu
13 kandydatów do senatu

Płeć

44 kobiety znalazły się w gronie kandydatów na posłów i senatorów

146 to liczba kandydujących mężczyzn

Partie:

136 - członkowie partii

54 - kandydaci bezpartyjni

Najczęściej występujące zawody:

29 - nauczyciele

11 - urzędnicy oraz pracownicy samorządu

8 - przedsiębiorcy

8 - studenci

7 - prawnicy

6 - rolnicy

5 - lekarze

2 - pielęgniarki

Najliczniej reprezentowane miejscowości:

Nowy Sącz - 36 kandydatów

Warszawa - 10

Gorlice - 10

Zakopane - 9

Kraków - 8

Nowy Targ - 5

Krynica Zdrój - 5

"Dziennik Polski" 2005-08-18

Autor: ab