Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Miasto na starej fotografii

Treść

Doskonała lekcja historii

NOWY SĄCZ. Wędrówkę po starym Nowym Sączu odbyli razem z Wiesławem Piprkiem uczestnicy slajdowiska, zorganizowanego przez Związek Sądeczan w sali kominkowej Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

W środowy wieczór przez dwie godziny można było obejrzeć spory wycinek dziejów miasta. Prezesa Koła Przewodników PTTK w Nowym Sączu wspierała Irena Styczyńską, która o historii miasta wie prawie wszystko. Hobbysta pokazał skromną część swojej kolekcji starych pocztówek i fotogramów. Do prezentacji pn. "Nowy Sącz na starej fotografii" wybrał slajdy, ukazujące dzieje miasta od 1898 do 1939 roku. Pokazywane były m. in. kamienice, sądeckie mosty, budynki użyteczności publicznej, codzienne życie sądeczan sprzed lat.

Wędrówka po Nowym Sączu rozpoczęła się od księgarni Jakubowskich na ul. Jagiellońskiej, a później ukazywały się: most kratowniczy na Dunajcu z końca XIX w., heleński, ulice Tarnowska, Krakowska (obecnie Piotra Skargi), Dunajec, którym kiedyś pływały tratwy aż do Marcinkowic, ruiny zamku. Można było rzucić okiem na nieistniejące już kamieniczki. Starzy fotografowie uwiecznili też na celuloidowej kliszy takie wydarzenia z życia miasta jak pojawienie się elektryczności, dzień targowy przed sądeckim ratuszem, czy wielką powódź z 1934 r. Kolekcjoner oprowadził słuchaczy po bardziej i mniej znanych zakątkach miasta. Pokazał też stare kartki z m. in. ze Starego Sącza, Krynicy, Grybowa, Marcinkowic i stare plany Nowego Sącza.

Wiesław Piprek jest przewodnikiem, którego pasją jest historia Nowego Sącza. Nie jest rodowitym sądeczaninem. Mieszka tutaj od 1969 r. W swoich zbiorach ma ok. 70 starych pocztówek Nowego Sącza.

- Posiadam także blisko 100 kartek Piwnicznej. Zdobyłem też dużo fotografii Krynicy z 1936 r. - Moją pasją jest historia, a kartki zbieram tak przy okazji, już 30 lat. Moja kolekcja nie jest największa. Są pasjonaci więksi ode mnie. (MIGA)

"Dziennik Polski" 2005-05-13

Autor: ab