Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mniej uczniów, mniej nauczycieli

Treść

Blisko dziesięciu nauczycieli straci od 1 września pracę w szkołach Nowego Sącza. Nie znajdą w nich zatrudnienia z uwagi na mniejszą liczbę uczniów. Wiadomo już, że od nowego roku szkolnego w podstawówkach, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych będzie o 25 klas mniej, niż obecnie.

Szacuje się, że w sądeckich szkołach uczyć się będzie o ponad 600 dzieci i młodzieży mniej, niż teraz. Jest to optymistyczny scenariusz, jeśli dyrektorom szkół uda się zrealizować planowany nabór uczniów. Natomiast jeśli będą z tym kłopoty, władze oświatowe liczą się z ewentualnością, że liczba oddziałów, które nie zostaną uruchomione w nowym roku szkolnym, może być jeszcze większa.

- Taka sytuacja jest konsekwencją niżu demograficznego, który od kilku lat utrzymuje się w sądeckich szkołach - stwierdza Zofia Malczak-Kiełbasa, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Obecnie jest on najbardziej odczuwalny w gimnazjach. Od września będzie w nich o dwanaście odddziałów mniej. Skutkuje to niestety redukcją zatrudnienia nauczycieli. Szacujemy, że pracę w szkołach od 1 września straci ok. 10 nauczycieli, m.in. przedmiotów humanistycznych, nauczania zintegrowanego oraz wychowania fizycznego.

Są to najczęściej nauczyciele kontraktowi lub mianowani. Będą musieli szukać zatrudnienia w szkołach, na przykład na trenie powiatu, na własną rękę. Zakładamy, że może zaistnieć taka sytuacja, że któryś z dyrektorów sądeckich szkół dowie się pod koniec sierpnia o chęci pójścia na urlop zdrowotny, albo wychowawczy przez jakiegoś nauczyciela. Wówczas pedagog, który stracił pracę, mógłby zostać zatrudniony w miejsce takiej osoby.

Grupa 15 nauczycieli, mająca zatrudnienie w macierzystej szkole na pół etatu, ma szansę znaleźć zatrudnienie również w innych placówkach oświatowych, by uzupełnić brakujące im godziny do pełnego etatu. Ponadto w tym roku szkolnym ponad 40 nauczycieli, którzy nabyli prawa emerytalne, zdecydowało się skorzystać z przysługujących im uprawnień i pożegnać się ze szkołami od 1 września. Są to osoby, które przepracowały w oświacie co najmniej 30 lat. Najwięcej pedagogów - bo 20 - zdecydowało się na odejście na emeryturę w szkołach podstawowych, zaś 18 w szkołach ponadgimnazjalnych. Tym osobom zostanie wypłacona 9-miesięczna odprawa.

(MIGA)

"Dziennik Polski" 2006-05-29

Autor: ab