Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Treść

Trzymanie gotówki w domu lub na nieoprocentowanym koncie sprawia, iż jej realna wartość nabywcza spada. Aby nasze pieniądze zarabiały na siebie, warto zainwestować je w lokatę terminową. Przeglądając oferty banku powinniśmy wybrać taką lokatę, która zagwarantuje najwyższy zysk netto w skali roku. W przeciwieństwie do instrumentu finansowego, jakim są konta oszczędnościowe, pieniądze możemy wyciągnąć dopiero po zakończeniu lokaty, oczywiście z uwzględnieniem naliczonych odsetek. Jest to więc przydatna opcja dla osób, które potrafią cierpliwie lokować kapitał, by osiągnąć satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. Jak obliczyć zysk z lokaty?

Lokata – sposób na osiągnięcie zysków kapitałowych

Lokata to dobry sposób na osiągnięcie zysków kapitałowych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie pieniędzy w lokatę terminową. Lokata terminowa wymaga ulokowania na niej środków pieniężnych, które będziemy mogli wypłacić dopiero po określonym czasie. W zamian za to będziemy mieli wyższe oprocentowanie nominalne, a co za tym idzie, wyższy zysk z lokaty. Kapitalizacja odsetek następuje dopiero po zakończeniu czasu trwania lokaty. Im większe pieniądze zostaną zdeponowane na lokacie, tym większy zysk osiągniemy. Musimy jednak pamiętać, iż inwestować powinniśmy jedynie te środki, bez których nadal możemy prowadzić codzienne życie i których możemy się pozbyć na jakiś czas. Aby wybrać najlepszą lokatę, powinniśmy skorzystać z rankingu lokat kapitałowych, w którym znajdują się aktualne oferty, zawierające takie informacje jak oprocentowanie lokaty oraz czas jej trwania. Ze względu na fakt, iż parametry te często ulegają zmianie, aby znaleźć aktualne propozycje banków należy zajrzeć na stronę: http://lokatowy.pl/

Jak obliczyć zysk lokaty?

Jak obliczyć zysk lokaty by dowiedzieć się, jaką kwotę otrzymamy po kapitalizacji odsetek? Zysk z lokaty uzależniony jest od liku parametrów. Najważniejszym z nich jest oprocentowanie lokat. Parametr ten jest podawany w skali roku, dlatego do obliczenia zysku należy uwzględnić czas trwania lokaty. Powinniśmy obliczać go jednak nie w miesiącach, a dniach. Pieniądze ulokowane na lokacie terminowej trzymiesięcznej od stycznia do marca będą pracować 90 dni, natomiast jeśli lokatę terminową założymy w lipcu, będą to 92 dni. Mimo, iż to identyczny typ lokaty, w drugim przypadku liczba dni będzie większa, a nasze oszczędności pod koniec okresu umownego przyniosą większy zysk, który trafi na nasze konto.

Czas trwania lokaty i kapitalizacja odsetek

Na rzeczywisty zysk, jaki dają lokaty bankowe, duży wpływ ma także kapitalizacja odsetek. Z reguły kapitalizacja następuje pod koniec okresu, na jaki została zawarta, możliwa jest jednak kapitalizacja co miesiąc lub nawet co dzień, choć ten ostatni rodzaj nie jest obecnie stosowany. Im częstsza kapitalizacja, tym większa kwota odsetek trafi na nasze konto. Przykładowo – zakładając lokatę trzymiesięczną z kapitalizacją comiesięczną, kapitał początkowy będzie powiększany o kwotę odsetek co miesiąc, a w każdym kolejnym miesiącu odsetki będą większe. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie i planując lokatę, warto się na nie zdecydować.

Podatek od zysków kapitałowych

Zysk z lokaty jest niestety opodatkowany, dlatego obliczając dochód z zainwestowanej kwoty należy uwzględnić podatek od zysków kapitałowych, czyli tak zwany podatek Belki. Aktualnie wynosi on 19% od osiągniętego zysku. Co gorsza, w przypadku, jeżeli kwota lokaty podlega kapitalizacji co miesiąc, podatek ten również będziemy musieli zapłacić w każdym miesiącu. Po uwzględnieniu podatku belki oprocentowanie netto lokaty może nie wydawać się już tak atrakcyjne, nadal jest to jednak bardzo popularna forma inwestycji kapitału, zwłaszcza, iż nie jest obarczona ryzykiem inwestycyjnym jak inne instrumenty finansowe.

Autor: Silesian