Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na ochotnika

Treść

NOWY SĄCZ pod antykorupcyjną lupą

Nowy Sącz przystępuje do programu "Przejrzysta Polska", skierowanego do miast i gmin w całym kraju. - To odwód na to, ze nie mamy nic do ukrycia - uważa prezydent miasta Józef A. Wiktor.

Nowy Sącz jest jedyną gminą z naszego regionu, która zgłosiła się do udziału w projekcie.

Uczestnicy mają za zadanie usprawnić pracę w urzędach, uczynić ją bardziej przejrzystą i wyeliminować korupcję. Muszą się z tymi zadaniami uporać do końca 2005 roku. Pomoże im w tym przestrzeganie przez władze lokalne sześciu zasad rządzenia: przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, braku tolerancji dla korupcji oraz partycypacji społecznej. Gmina, która spełni wszystkie wymogi, otrzyma certyfikat wydany przez organizatorów prezydentowi, albo wójtowi. Będzie to rodzaj znaku jakości.

Co udział miasta w projekcie oznacza dla przeciętnego mieszkańca?

- Jednym ze skutków będzie polepszenie dostępu do informacji, między innymi poprzez zmianę strony internetowej, nad którą już pracujemy - informuje Piotr Lachowicz, sekretarz miasta Nowego Sącza.

Rozważane jest również przeszkolenie przez psychologów sądeckich urzędników, którzy mają bezpośredni kontakt z petentem, pod kątem pracy w stresie. Chodzi o to, by nie tracili zimnej krwi i byli uprzejmi, nawet podejmując trudne tematy i interwencje.

Drugim poważnym efektem rocznej pracy ma być wyeliminowanie korupcji. Metody walki z tą patologią zostały przygotowane na bazie "Modelu Przejrzystej Gminy", opracowanego dla Fundacji im. Stefana Batorego przez Andrzeja Szeniawskiego przy współpracy Grażyny Prawelskiej-Skrzypek.

Dotąd w pilotażowym projekcie "Przejrzysta gmina" wzięło udział kilkanaście gmin z całej Polski. Testowano na nich zadania i dopracowywano szczegóły.

Organizatorami projektu "Przejrzysta Polska" są: Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Program Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, "Gazeta Wyborcza", Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bank Światowy.

Sposób wywiązywania się z zadań przez gminy będzie przez cały rok obserwowany przez organizatorów. Udział w programie nie jest jednoznaczny z uzyskaniem certyfikatu. (MONK)

"Dziennik Polski" 2004-12-20

Autor: kl